Erişilebilirlik

'Trump Suriye'de Ateşkes İçin Ortak Zemin Bulmaya Çalışıyor'


ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan Türkiye’nin Suriye operasyonu konusunda paylaştığı mesajlarda “Önümüzde 3 seçenek var. Askeri zafer kazanmak, Türkiye’ye yaptırım uygulamak ya da Türkiye ve Kürtler arasında arabulucu olmak” ifadesini kullanmıştı.

Kısa bir süre sonra Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken de “Umarım 3. seçenek olur. Umarım arabulucu olabiliriz” demişti.

Başkan Trump'ın bu açıklamasından bir süre sonra ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili telekonferans yoluyla basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Üst düzey yetkili Trump'ın Suriye'de ateşkes için ortak zemin bulmaya çalıştığını söyledi.

ABD Dışişleri'nden üst düzey yetkili telekonferans yöntemiyle basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dışişleri yetkilisi “Başkan iki taraf arasında ortak zemin bulunabilecek noktalara ve ateşkes imkanı olup olmadığına bakmamızı istedi. Bu işi durdurmak için elimizden geleni yapacağız. SDG ve Türkiye ile yapacak çok önemli işlerimiz var” ifadelerini kullandı.

"Etnik temizlik ve ayrım gözetmeden sivillerin hedef alınması kırmızı çizgi"

Başkan Trump dahil ABD'li yetkililer Türkiye'ye "Oyunu kurallara göre oynaması" ve "insanlık dışı bir adım atmaması" mesajını vermiş ancak net bir çerçeve çizmemişti.

ABD Dışişleri'nden üst düzey yetkili Washington'ın kırmızı çizgilerini "Bölgede etnik temizlik ve özellikle de sivil nüfusun ayrım gözetilmeden hedef alınması" olarak tanımladı. Yetkili "Bunun şimdiye kadar bir örneğini görmedik. Türk askerleri henüz çok derine girmiş değil. Bu sebeple bu kadar fazla uyarıda bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Üst düzey yetkili Suriye'de SDG gözetiminde tutulan IŞİD savaşçılarına da değindi. "Bütün cezaevleri hala Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolunda. Bu gözaltı merkezlerinin olduğu yerlere girmeleri halinde sorumluluk alacaklarına ilişkin Türklerden üst düzey güvence aldık. Ancak ayrıntılı görüşme olmadı" dedi.

"Türkiye nerede durduğumu biliyor"

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada Suriye konusunda "Yapmak istediğim son şey asker göndermek. Türkiye benim nerede durduğumu biliyor. Büyük zafer kazandık, artık ayrıldık. ABD halkının yeniden oraya gitmemizi istediğini sanmıyorum. Neler olacağını göreceğiz. Türkiye’ye yaptırım ve diğer mali meseleler konusunda da muhtemelen güçlü bir şeyler yapacağız" diye konuştu.

Trump sabah saatlerinde de Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı harekatla ilgili olarak yine Twitter üzerinden açıklamalar yapmıştı. Trump “Türkiye oyunu kurallara göre oynamazsa sert şekilde ve yaptırımlarla hedef alırız” mesajını vermişti

Başkan Trump Twitter’dan peş peşe paylaştığı iki mesajda “Türkiye uzun süredir Kürtlere saldırmayı planlıyordu. Yıllardır savaşıyorlar.Saldırı bölgesinin yakınlarında hiç askerimiz yok. SONU GELMEYEN savaşları sonlandırmaya çalışıyorum. Her iki tarafla da konuşuyoruz” diye yazmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG