Erişilebilirlik

Trump'ın Baş Stratejisti Bannon da Yönetim Dışı Kaldı


Beyaz Saray, Başkan Donald Trump'ın baş stratejisti Steve Bannon'ın yönetimle bağının kalmadığınıaçıkladı. Bannon'ın istifa mi ettiği yoksa Trump tarafından görevinden mi alındığı belirsizliğini koruyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders Huckabee Bannon’ın ayrılığı ile ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. Sanders, “Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly ve Steve Bannon, bugünün Steve’in son günü olması konusunda karşılıklı mutabakata vardı. Bannon’a hizmetlerinden dolayı minnettarız ve ona iyi şanslar diliyoruz” dedi.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Trump’ın, Bannon’ın American Prospect dergisine verdiği mülakata çok öfkelendiği, Bannon’ı bu ve önceki mülakatlarında da kendisinden rol çalmakla suçladığı öne sürülüyor.

Bannon o mülakatta Başkan Trump’la çelişen ifadeler kullanmıştı. Trump’ın Kuzey Kore konusundaki tehditkar söylemlerine rağmen Bannon, “Bu krizin askeri bir çözümü yok, unutun o seçeneği” demişti.

Bannon ayrıca ticarette ‘Önce Amerika’ yaklaşımını kabul ettirmek için her gün Beyaz Saray’daki danışmanlarla ihtilaf yaşadığını anlatmıştı. Bu slogan da Trump’ın seçim kampanyasından beri sürekli vurguladığı bir slogan.

Bannon’ın gidişinde Beyaz Saray’ın yeni genel sekreteri John Kelly’nin de rolünün olduğu konuşuluyor. Bannon, Trump’ın ekibine katılmadan önce aşırı sağcı, aşırı muhafazakar Breitbart News’ın başındaydı ve oldukça tartışmalı bir isimdi.

Kelly’nin de genel sekreterlik görevine gelişindeki birinci amaç, Beyaz Saray’a düzen getirmekti. Yine çok tartışılan eski iletişim direktörü Tony Scaramucci’nin 10 gün içinde görevden alınmasında da Kelly’nin rolü olduğu belirtilmişti.

Ayrıca Kelly’nin, Bannon’ı takım oyuncusu olarak görmediği, sürekli kendisini öne çıkarma, Trump’ın ajandasının önüne geçme, kendi reklamını yapma gayreti yürüttüğünü düşündüğü yorumları da yapılıyor.

XS
SM
MD
LG