Erişilebilirlik

Trump: "Yemin Törenine Ünlüleri Davet Etmedik Zaten Dünyanın En Ünlü İnsanı Orada Olacak"


Amerika’nın yeni başkanı olarak Cuma günü andiçmeye hazırlanan Donald Trump Fox News’e verdiği röportajda Beyaz Saray’da ilk yapacaklarını ve yemin töreni hazırlıklarını anlattı

Donald Trump bu sabah haber kanalı FOX News’e bir röportaj verdi. Trump’a röportajda sorulan ilk soru “Beyaz Saray’a gittiğinizde ilk işiniz ne olacak?” oldu. Yeni göreve başlayacak Başkan bu soruya “Pazartesi sabahı hemen çalışmaya ve ülke için faydalı olacak anlaşmalar yapmaya başlayacağız” diyerek yanıt verdi.

Trump Pazartesi gecesi tüm ailesi ile birlikte Beyaz Saray’da olacaklarını, geceyi orada geçireceklerini ve bunun için çok heyecanlı olduklarını söyledi. Beyaz Saray’ın etkileyici bir havası olduğunu söyleyen Trump, ailesini ne kadar çok sevdiğinden ve aile bağlarının ne kadar güçlü olduğundan da bahsetti.

Görevi devraldıktan sonra yapacağı konuşmaya Başkan Obama da dahil tüm başkanlara teşekkür ederek başlayacağını söyleyen Trump ayrıca Obama’nın eşi Michelle Obama’ya da teşekkür edeceğini belirtti. Michelle Obama’nın çok iyi bir insan olduğunu, eşi ve kızı ile de görüştüğünü ve son derece sıcak davrandığını anlattı.

Özellikle demokrat senatör John Lewis’in Trump’ın yemin törenine katılmayacağını açıklamasının ardından yaklaşık 30 kadar senatör de Trump’ı protesto etmek için törene katılmayacaklarını açıkladı. Bu konunun kendisine hatırlatılması üzerine Donald Trump “John Lewis ilk kez bir yemin törenine katılmayacağını söylüyor ama yanlış hatırlıyor daha önce Başkan George Bush’un yemin törenine de katılmamıştı ve o zaman da aynı şeyleri söylemişti. Bu hiç yakışık almayan bir davranış. Gelmeyecek olanlar biletlerini bana versinler çünkü gelmek isteyen çok kişi var” dedi.

“Ünlüleri davet etmedik zaten dünyanın en ünlü insanı orada olacak”

Trump, sanat dünyasından birçok ünlü ismin de yemin törenine katılmayı reddettiği haberleriyle ilgili olarak da, “Katılmayacaklarını söylüyorlar ama zaten onları davet etmedik. Benim ünlülere ihtiyacım yok benim orada halkı görmeye ihtiyacım var. Kaldı ki dünyanın en ünlü insanı da orada olacak” dedi. FOX News TV muhabirinin “ Yani siz oradasınız?” demesi üzerine de “Bunu ben söylemiyorum siz söylüyorsunuz hem başkan Obama da orada olacak” yanıtını verdi.

“Modacıların da ödül töreni için eşinize kıyafet dikmek istemedikleri doğru mu örneğin eşiniz Tom Ford’a gitti mi?” sorusuna da “Hayır gitmedi zaten Tom Ford’u da tasarımlarını da beğenmez. Tom Ford başkanın eşini giydirmeyi kabul etmedim diyor ama zaten ondan bunu isteyen olmadı” dedi. Trump ayrıca Las Vegas’ta otel sahibi olan bir arkadaşının da kendisini aradığını, Tom Ford’un söylediklerinden çok rahatsız olduğunu ve bu yüzden gardrobundaki tüm Tom Ford kıyafetlerini attığını söylediğini anlattı.

Trump yemin töreninin çok kalabalık ve görkemli olacağını Washinton’da bugüne dek eşine az rastlanır bir haftasonu yaşanacağını belirtti.

“Yalan haber yapanlara twitter’dan yanıt veriyorum”

Trump twitterdan yayınladığı mesajlarla ilgili olarak da “Aslında Twitter’dan mesaj yazmayı sevmiyorum. Ama dürüst haberler yapmayan ve doğru davranmayan bir medya var ben de onlara sadece bu şekilde karşılık verebiliyorum” dedi.

Donald Trump kendisi ile ilgili uygunsuz kayıtlar olduğuna dair istihbarat raporları iddiası ve CIA Başkanının “Bu bilgileri sızdıran biz değiliz” açıklaması ile ilgili olarak da “Onun ben değilim demesine inanıyorum. Ama bu haberler baştan aşağı uydurma. İddia edildiği gibi kayıtlar yok hepsi yalan hatta ben o tarihte orada (Rusya’daki otel) kalmadım bile. Ama bana karşı bu saldırılar daha Cumhuriyetçi Parti’den aday olduğumu ilk açıkladığımda başlamıştı. Daha sonra demokratlar bu saldırılara devam etti. Bunları kim sızdırdı bilmiyorum ama bunların tamamı yalan” diye konuştu.

Beyaz Saray muhabirleri tarafından kabul edilemez olarak açıklanan basın brifingi odasının yerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak da Trump “Gazeteciler bu konuda tepkililer ama o odayı yakın binadaki daha büyük bir yere taşıyacağız. Daha büyük bir salona ihtiyaç var. Gazetecileri sığdırmak için bazılarını toplantılara almamak durumunda kalacağız. Göreceksiniz basın yakın zamanda daha da büyük bir yer için talepte bulunmaya başlayacak” dedi.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG