Erişilebilirlik

‘Trump Pakistan’dan Yardım İstedi’


Pakistanlı yetkililer, Başkan Donald Trump’ın Pakistan Başbakanı İmran Han’a mektup göndererek, Afganistan’da 17 yıldır süren savaşı sona erdirmek için Taleban’ı müzakere masasına getirmede İslamabad’ın işbirliğini talep ettiğini bildirdi.

Bu gelişmenin, Washington’la İslamabad arasındaki gerilimin yatıştırılmasına katkı sağlayabileceği yorumları yapılıyor. Trump’ın geçen ay Pakistan’ı, milyarlarca dolar Amerikan yardımı almasına rağmen eski El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i barındırmakla suçlamasının ardından ilişkiler gerilmişti.

Bin Ladin, 2011’in Mayıs ayında Pakistan’ın Abbottabad kentinde Amerikan komandolarının sürpriz baskınında öldürülmüştü.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Trump mektupta, Afgan savaşına müzakere edilmiş bir çözüm bulunmasını bölgedeki en önemli önceliği olarak gördüğünü ve bu hedefi başarmada Pakistan’ın desteği ve katkılarını görmeyi arzuladığını belirtti.

Savaşın hem ABD hem de Pakistan için büyük bedele mal olduğuna işaret eden Trump, Pakistan ve Washington’ın “birlikte çalışma fırsatlarını araştırması ve ortaklıklarını yenilemesi gerektiğini” kaydetti.

Pakistanlı yetkililer mektubu yayınlamadı. Enformasyon Bakanı Fawad Chaudhry, Başbakan Han’ın mektubu Pazartesi sabah aldığı bilgisini verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG