Erişilebilirlik

Trump'ın Ortadoğu Politikaları Neler Olacak?


Trump'ın Ortadoğu Politikaları Neler Olacak?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Rusya ve Suriye, Halep’in isyancıların elindeki doğu kesimlerini bombalıyor. Akdeniz’den kaldırdığı savaş uçaklarıyla bombardımana devam eden Rusya, isyancılara karşı büyük bir operasyon başlattığını açıkladı.Rusya ve Suriye, Halep’in isyancıların elindeki doğu kesimlerini bombalıyor. Akdeniz’den kaldırdığı savaş uçaklarıyla bombardımana devam eden Rusya, isyancılara karşı büyük bir operasyon başlattığını açıkladı.

Amerika, Rusya ve Suriye’yi, toplu sivil ölümlerine yol açmakla suçluyor. Ancak yeni seçilen başkan Donald Trump, kampanyası sırasında Rusya’ya yumuşak bir tavır takındı ve IŞİD ile mücadelede Rusya'nın önemli olduğu görüşünde.

Bu tutum, bölgede, Trump yönetiminin Sünni isyancı güçlerden Amerika desteğini çekeceği korkusu yaratıyor ve Esat rejimiyle İran’daki Şii destekçilerinin elini güçlendiriyor.

Öte yandan İran’ın nükleer faaliyetlerini kısıtlama altına alan nükleer anlaşma, Trump tarafından feshedilebilir. Anlaşmayı “felaket” olarak yorumlayan Trump, bu tutumuyla bölgedeki Sünni güçlerin desteğini alıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Trump’ı İran anlaşması konusunda uyardı.

Kabinesini kurmaya çalışan Trump’ın güdeceği dış politika konusunda az da olsa sinyaller var. Birçok uzmana göre Trump’ın Başkan Obama’dan çok farklı bir yön izleyeceğine kuşku yok.

Yemen’den Libya’ya çatışma içinde olan Ortadoğu, Trump’ın Amerikan dış siyaset ve stratejisini yeniden oluşturma sözünün ilk kez sınanacağı bölge olacağa benziyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG