Erişilebilirlik

Trump FBI Başkanını Kovdu


FBI Başkanı James Comey

Başkan Donald Trump, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey'nin işine son verdi.

Trump yaptığı yazılı açıklamada, Comey'nin işine son verilmesinin FBI için "yeni bir başlangıç" olacağını bildirdi. Beyaz Saray açıklamasında, yeni FBI'a yeni başkan atama çalışmalarının hemen başlayacağı belirtiliyor.

Trump Comey'nin işine, Adalet Bakanı Jeff Sessions ve yardımcısı Rod Rosenstein'in tavsiyesiyle son verdiğini açıkladı.

James Comey, geçen hafta Senato İstihbarat Komisyonu'nun Rusya soruşturmasıyla ilgili bir oturumda ifade vermişti. Komisyon Rusya'nın 2016'daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve Moskova'yla Trump kampanyası arasındaki bağlantı bulunduğu iddialarını soruşturuyor.

James Comey FBI başkanı olarak son aylarda oldukça tartışmalara yol açacak şekilde manşetlerdeydi. Geçen yaz elektronik posta skandalından dolayı Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'un hatalı olduğunu kabullenmekle birlikte hakkında soruşturma açılmayacağını bildirmiş, ancak 8 Kasım'daki seçimlere 11 gün kala Clinton hakkında yeni belgeler bulunduğunu bildirerek yeni bir soruşturma açılabileceğine işaret etmişti. Demokratlar Clinton'un seçim mağlubiyetini Comey'nin seçimlerden hemen önce yaptığı bu açıklamaya bağlıyor.

Geçen haftaki Senato İstihbarat Komisyonu oturumunda, başkanlık seçimlerine 11 gün kala Hillary Clinton’ın e-postaları hakkında yeni soruşturma başlatıldığını açıklayarak seçimlere etki ettiği suçlamalarına karşı kendini savunan Comey, seçimlere etki etmiş olabileceği düşüncesinin “hafif mide bulandırıcı” olduğunu söylemiş, ancak “doğru karar” verdiğini belirtmişti.

Comey’ye oturumda FBI’ın, Rusya’nın Trump’a yardımcı olmak için seçimlere müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturmasına dair de sorular yöneltildi. Demokratlar Comey’yi aynı zamanda, olası Trump-Rusya bağlantısı soruşturmasıyla ilgili konuşmazken, Clinton soruşturması hakkında böyle bir kritik bir zamanda açıklama yaparak çifte standart uygulamakla da suçluyor.

Trump'ı yalanlamıştı

Ayrıca Mart ayında Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'nun oturumuna katılan James Comey, Başkan Donald Trump’ın eski başkan Barack Obama’nın kendisini dinlettiğine dair suçlamasının dayanaksız olduğunu söylemişti. Comey FBI’ın Trump’ın seçim kampanyasındaki danışmanlarının Trump’ın kazanmasına yardımcı olmak için Rusya'yla yasadışı olarak işbirliği yapıp yapmadıklarına dair soruşturma yürüttüğünü de doğruladı

XS
SM
MD
LG