Erişilebilirlik

Trump Pennsylvania'da Bazı İtirazlarını Geri Çekti


ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibi, seçime hile karıştığını iddia ettikleri Pennsylvania'da yaptıkları bazı itiraz başvurularını geri çekti. Pennsylvania eyaletinin Philadelphia ve Pittsburgh şehirlerinde, gözlemcilerin oy sayımını izlemesine izin verilmediğine dair iddialardan geri adım atıldı.

Kanunlara uygun olmayan şekilde, oy pusulaları üzerinde yapılan hataları düzeltme izni verildiğine dair başvurusuysa, geçerliliğini koruyor. Ancak yetkililer, iddialara konu olan oylarla ilgili itirazın az sayıda oyu kapsadığına ve Joe Biden’ın Pennsylvania'da seçimi 60 binden fazla oyla kazanmış olmasına dikkat çekiyorlar.

Pennsylvania'da eyalet yetkilileri daha önce de mahkemeden Trump’ın hile iddialarıyla ilgili açtığı davayı düşürmesini, gözlemcilerin oyların sayımını izlemesine izin verilmediğine dair ortada bir kanıt bulunmadığını söylemişti.

Eyaletin Montgomery kasabasında teknik bir hatadan dolayı 100'den az oy üzerinde düzeltme yapılmak zorunda kalınmış, bu konuda da yetkililer 4 Kasım’da mahkemede ifade vermişti.

Başkan Trump’ın hukuk ekibi yaptıkları başvurularla, Pennsylvania'da seçim sonuçlarının resmi olarak onaylanmasını şu aşamada engellemeye çalışıyor.

Joe Biden, resmi olmayan sonuçlara göre Pennsylvania'da seçimi kazanmasının ardından, başkan seçilmek için gereken 270 seçici delege sayısına ulaşmıştı.

Dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda da ilk kez Biden’ın seçimi kazandığını ima eden ABD Başkanı Donald Trump, yine de bunun hileyle elde edildiğini iddia etti.

Trump ayrıca ülke genelinde açılan çok sayıda itiraz davasının da kendi ekibi tarafından açılmadığını dile getirdi.

Hukukçular, yapılan itiraz başvurularının seçimin sonucunu değiştirmesini beklemediklerini dile getiriyor. Pennsylvania eyaletinde seçimin resmi sonuçları 23 Kasım tarihine kadar açıklanacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG