Erişilebilirlik

Trump: Duvarın Parasını Ödemeyecekse Meksika Cumhurbaşkanı Gelmesin


Başkan Donald Trump sosyal medya üzerinden sert mesajlar verdi. Seçim kampanyasının başından bu yana kaçak göçmenlerin önüne geçmek için Meksika sınırına duvar öreceğini söyleyen Başkan Trump, duvarın yaklaşık 20 milyar doları bulması beklenen maliyetinin Meksika tarafından ödeneceğini söylüyordu. Trump, “Eğer Meksika duvarın parasını ödemeyecekse Meksika Cumhurbaşkanı’nın görüşmeye gelmemesi daha doğru olur” dedi.

Donald Trump, Beyaz Saray’da göreve başladığı neredeyse ilk günden bu yana hemen her gün örülecek duvarın masraflarının Meksika tarafından ödeneceğini söylüyor.

Daha önce bu konuda fikri sorulan Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto Trump’ın bu açıklamaları için “tuhaf” ifadesini kullanmıştı.

Meksika eski Cumhurbaşkanı Vincente Fox da dün Twitter’dan Donald Trump ve Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer’a duvar konusunda yanıt verdi. Fox mesajında Beyaz Saray basın sözcüsüne “Daha Önce Donald Trump’a da söyledim sana da söylüyorum Meksika bu lanet duvarın parasını ödemeyecek” dedi.

Son olarak Meksika Cumhurbaşkanı Nieto da dün “Meksika duvar için Amerika’ya her hangi bir ödeme yapmayacak” dedi. Bunun üzerine de başkan Donald Trump sosyal medya hesabı üzerinden “Tek taraflı NAFTA ticaret anlaşması yüzünden Amerika Meksika ile ticaretinde 60 milyar dolar açık veriyor. Bu birçok firmanın kapanması çok sayıda kişinin işini kaybetmesine neden oluyor. Eğer Meksika bu duvarın örülmesi için gerekli masrafları karşılamayacaksa bu durumda Meksika Cumhurbaşkanı’nın görüşmeye gelmemesi daha iyi olur” dedi.

Nieto ile Trump'ın 31 Ocak'ta görüşmesi planlanıyordu.

Chelsea Manning Tahliye Edilmemesi Gereken Nankör Bir Vatan Haini

Öte yandan birbiri ardına imzaladığı başkanlık kararnameleriyle Obama dönemine ilişkin birçok uygulamaya son veren ve kararların rafa kaldırılması için adımlar atan Donald Trump, Amerikan gizli istihbarat belgelerini Wikileaks'e sızdıran Chelsea Manning’in Obama tarafından affedilmesiyle ilgili olarak da sert konuştu.

Trump Twitter hesabından verdiği mesajda, “Hapishaneden asla bırakılmaması gereken nankör vatan haini Chelsea Manning şimdi de Obama için zayıf bir lider diyor. Çok kötü” dedi.

Chelsea Manning ile ilgili ceza indirimi kararı eski başkan Obama tarafından Beyaz Saray’daki son haftasında alınmıştı. Obama “Aldığım bu karar konusunda vicdanım rahat, Manning’in yeterli cezayı çektiğini düşünüyorum” demişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG