Erişilebilirlik

Trump Olaylardan Sorumlu Olduğu Suçlamalarını Reddetti


11 Haziran 2020 - ABD Başkanı Donald Trump Texas ziyareti öncesi Air Force One uçağına doğru yürürken

Başkan Donald Trump, tepkilere neden olan Teksas ziyareti öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, destekçileri arasında kalabalık bir grubun geçen hafta Kongre binasına düzenlediği baskından sorumlu olduğu suçlamalarını reddetti.

Trump, "Konuşmamı okursanız, söylediğim şey tamamen uygundu" ifadelerini kullandı.

Ülkede büyük bir endişe yaratan ve Kongre üyelerini Trump'ı azletmek için harekete geçiren söz konusu şiddet eylemleri öncesi Başkan Trump destekçilerine seslenerek başkanlık seçimlerine hile karıştığı iddialarını yinelemiş ve başkentteki protestoya katılanlara Kongre'ye yürürme çağrısı yapmıştı.

Trump, olayların büyümesinin ardından ise aynı gün yaptığı bir başka açıklamada, seçimlerle ilgili söylemlerinde ısrarını korudu ancak şiddete başvurulmaması gerektiğini söyleyerek protestoculara evlerine dönmelerini söyledi.

Başkan Trump Teksas'a hareketinden önceki açıklamasında da, "asla şiddet istemediklerini" vurgulamadı.

"Azil girişimi ülke tarihindeki en büyük cadı avının devamı"

Kongre'de hakkındaki ikinci azil girişimiyle ilgili de yorum yapan Trump, bu konudaki çabaları ülke tarihindeki "en büyük cadı avının bir devamı" olarak niteledi.

Trump, "Bu gerçekten, siyaset tarihinin en büyük cadı avının bir devamı. Bu tam anlamıyla bir saçmalık. Bu yaptıkları büyük bir öfkeye neden oluyor, gerçekten korkunç bir şey yapıyorlar" diye konuştu.

Teksas ziyareti

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin güneyinde inşası için emir verdiği sınır duvarının geçtiği eyaletlerden Teksas’ı ziyaret ediyor. Trump’ın Alamo kentine yapacağı ziyaret, 20 Ocak’ta görevini Joe Biden’a devretmeden önce, başkanlık döneminde yasadışı göçe karşı izlediği politikalara dikkat çekme amacıyla atılan bir adım olarak değerlendiriliyor.

Trump geçen hafta başkent Washington’da bazı destekçilerinin Kongre binasını işgal etmesinden sonra yaptığı konuşmadan bu yana ilk kez Teksas ziyareti sırasında halk önünde konuşacak.

Trump, hem 2016 yılı seçimleri için yürüttüğü kampanyada, hem de başkanlık dönemi boyunca göç karşıtı politikalarını ön planda tuttu. Trump’ın emriyle ülkenin Meksika’yla olan güney sınırında inşası devam eden yaklaşık 724 km’lik duvar, bölgede daha önce yer alan küçük çaplı çitlerin yerine inşa edildi.

İç Güvenlik Bakan Vekili Chad Wolf’un ani bir kararla dün istifa etmesinin ardından Teksas’a giden Trump’ın ziyaretine bölgedeki sivil toplumdan tepki geldi.

Trump’ın ziyaretine Amerikan Medeni Haklar Birliği’nden tepki

Amerikan Medeni Hakları Direktörü Astrid Dominguez de ziyarete tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Trump yönetimi son dört yıl içinde sınırdaki toplumların hayatını ve insanların sığınma olanaklarını önemli ölçüde olumsuz etkiledi. Trump sığınmacı sistemimizi geriletti, çocukları ailelerinden ayırdı, sınırı inşa etmek için koruma alanlarını yok etti ve Gümrük ve Sınır Güvenliği görevlilerinin dokunulmaz bir şekilde çalışmasına izin verdi. Şu an pandeminin ortasında ve destekçileri Kongre binasına saldırmışken, Başkan Trump’ın Corona virüsü pandemisine karşı başarısız yaklaşımı nedeniyle hayatlarını mahvettiği toplumların yaşadığı yere gelmesi anlaşılır birşey değil.”

The Southern Poverty Law Center (Güney Yoksulluğu Hukuk Merkezi) adlı kuruluştan yapılan açıklamada da Trump’ın ziyaretinin devam eden gerginlikleri ve şiddeti daha da arttıracağı öne sürülerek programın iptal edilmesi çağrısı yapıldı.

XS
SM
MD
LG