Erişilebilirlik

Trump Yeni Parti Kurmuyor


Eski Başkan Donald Trump başkanlıktan ayrıldıktan sonra ilk defa Orlando’da kameraların karşısına geçerek konuşma yaptı.

Trump, Muhafazakar Siyasi Hareket Konferansı’nda konuştu.

Donald Trump konuşmasında yeni bir parti kurmayacağını kaydetti.

Trump, “Cumhuriyetçi Parti var. Birleşecek ve eskisinden de güçlü olacak” dedi ve yeni bir parti kurarak oyların bölünmesine karşı olduğunun mesajını verdi.

Trump, “4 yıl önce başlattığımız inanılmaz yolculuk bitmekten çok uzakta” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Parti içinde partinin ne yöne gideceği konusunda tartışmalar yaşanıyor. Trump’ı destekleyenler ise şimdilik ağırlıkta gibi.

Trump konuşmasında, yeni parti kuracağı yönündeki iddiaları "sahte haber" olarak niteledi.

Eski Başkan seçimdeki usulsüzlükler nedeniyle Demokratlar’a kaybettiği iddiasını yineledi ve 2024 yılında yeniden aday olabileceğinin mesajını verdi. Donald Trump, “Biliyorsunuz aslında Beyaz Saray’ı kaybettiler. Fakat kim bilir? Onları üçüncü defa yenmeyi düşünebilirim” ifadelerini kullandı.

Trump’ın 2024 yılında yeniden başkanlığa aday olmak isteğini özel konuşmalarında dile getirdiği biliniyor.

Trump 20 Kasım seçimlerini hala kaybetmediği inancında olduğunu gösterdi.

Trump’ın konuşmasında Başkan Joe Biden’ı da eleştirdi. Trump kendi dönemlerinde "önce Amerika" politikasının "en son Amerika"ya döndüğünü belirtti.

Başkan Joe Biden’ı özellikle göçmenlik politikası ve sınır güvenliğiyle ilgili eleştiren Trump, "Hepimiz Biden yönetiminin kötü olacağını biliyorduk ama hiçbirimiz bu kadar kötü olacağını ve bu kadar sola kayacağını tahmin etmemiştik” dedi.

Trump Cumhuriyetçi Parti tabanında hala önemli oranda destek gören bir isim. Yapılan bir anket Trump'ın parti kurması durumunda Cumhuriyetçi Parti seçmeninin yüzde 46'sı kendisine oy vereceğini kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG