Erişilebilirlik

Trafik Kuralı İhlali Cezaları Yoksulları Suçlulara mı Çeviriyor?


Trafik Kuralı İhlali Cezaları Yoksulları Suçlulara mı Çeviriyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

Amerikan ceza hukukunda reform yapılmasını savunanlar, uzun zamandır, sıradan trafik kuralı ihlallerinin yoksulları suçlulara çevirdiğinden yakınıyor. Trafik cezalarını ödeyememek, daha fazla cezaya, bu da bazı toplumların polise düşman olmasına yol açıyor. Missouri eyaletinin Ferguson kasabasında beş yıl önce silahsız siyah bir gencin vurularak öldürülmesi, toplumun ve emniyet teşkilatının trafik cezası uygulamasını yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Ancak uygulama, ulusal çapta bir tartışma da başlattı.

Ferguson'ın bir zamanlar güç durumda olan emniyet teşkilatı, temel ilkelere geri dönüş yaptı.

Polis, kuralları ihlal eden sürücüleri hala durduruyor. Ama kasabanın siyah sakinlerinin Fergosun polisi tarafından gelir kaynağı olarak görüldüklerine inandıkları günler, artık geride kaldı.

Güneydoğu Ferguson Dayanışma Birliği Başkanı Latasha Brown, ”Bize trafik cezası yazmak ya da toplum olarak bize destek değil köstek olmak yerine işimize yarayacak programlar oluşturmaya çalışıyorlar” diyor.

2014'te beyaz bir polisin siyah genç Michael Brown'ı vurarak öldürmesi, haftalar süren protestolara yol açmış, Ferguson ve benzeri kasabaların aşırı yüksek para cezalarıyla yoksul toplumları nasıl cezalandırdığını gözler önüne sermişti.

Ferguson Belediye Konseyi üyesi, eski aktivist Wesley Bell, geçen yıl St. Louis İlçesi'nin ilk siyah başsavcısı seçilerek tarihi bir değişime imza atmıştı:

Bell, ”Genele baktığınızda Ferguson'un aslında en kötüler arasında bile yer almadığını görüyorsunuz” diyor.

Başsavcı Bell, trajedinin içinden bir fırsat doğduğunu da kaydediyor.

Bell, ”Ferguson'da olumlu ya da olumsuz bir şey yaptığınızda bu bazen yerel, ama çoğu zaman da ulusal etki yaratıyor. Bunun değişim getirecek bir fırsat olduğuna ve reformun tüm ülkeye yayılabileceğine inanıyorum” ifadelerini kullanıyor.

Ferguson'daki gelişmeler başka eyaletlerin de dikkatini çekiyor. Missouri, yerleşim birimlerinin trafik cezalarından elde edeceği geliri yüzde 20 ile sınırlandırdı. Texas ise yargıçlara, trafik cezası alanların ödeme yapıp yapamayacağını değerlendirme zorunluluğu getirdi.

Para Cezası Adaleti Merkezi’nde Lisa Foster, ”Reform olduğunu gördük. Henüz yeterli olmaktan çok uzak ama ilerleme kaydediyoruz” diyor.

İlerleme görülen bir alan da, hapis cezalarıyla ilgili.

Foster, ”Mahkemeler, trafik cezalarını ödemeyenleri en azından doğrudan hapsetmeyi durdurdu” diyerek yaşanan gelişmeyi anlatıyor.

Yaklaşık altı eyaletse ödenmemiş trafik cezaları nedeniyle sürücü ehliyetlerini askıya alma uygulamasına son verdi. Eylül'de Texas'ta bir milyona yakın sürücü, ehliyetlerini geri alacak.

Ferguson'da Michael Brown'ın ölümüyle gün yüzüne çıkan sorunlar, tamamen çözülmüş değil. Missouri Başsavcılığı'nın yeni bir raporuna göre 2014'ten bu yana Ferguson ve eyaletin başka yerlerinde trafik polisinin durdurduğu siyah sürücülerin sayısı beyazlara oranla artmış durumda.

Arch City Defenders adlı hukuk bürosundan Michael John Voss, ”Bu akşam adliyenin önüne gidip bakın, dışarı çıkanların çoğunun siyahlar olduğunu göreceksiniz. Kent nüfusunun yüzde 67'si siyah olmasına rağmen adliyedekilerin yüzde 98'i, siyahlar” diyor.

Ferguson, Adalet Bakanlığı'nın zorunlu kıldığı reformlara uymakta zorlansa da kent sakinleri, sorunu çözmeye kararlı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG