Erişilebilirlik

Tiyatro Perdesi Artık Evlerde Açılıyor


Tiyatro Perdesi Artık Evlerde Açılıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

Gösterimdeyken kaçırdığınız, fırsat bulup izleyemediğiniz, şehrinize gelmediği için ulaşamadığınız ya da tekrar izlemek istediğiniz oyunlar artık TiyatrolarTV ile ekrana taşınıyor.

2015 yılında oyunları, sahneleri, tiyatro topluluklarını, oyuncuları, sahne arkasındaki kahramanları ve seyircileri tek bir çatı altında toplamak amacıyla yola çıkan tiyatrolar.com.tr tarafından hayata geçirilen TiyatrolarTV, tiyatronun ruhunu dijital çağa taşımayı amaçlıyor.

“Tiyatronun kalbinin kendi sahnesinde ve canlı seyircilerle attığını unutmuyoruz” diyerek hayata geçirilen proje, amacını tiyatro eserlerini gelecek nesillere taşımak ve uzaktaki sanatseverlerle buluşturmak olarak açıklıyor.

VOA Türkçe’ye konuşan tiyatrolar.com.tr kurucu ortaklarından Murat Temel, Corona virüsü salgınının projeyi erken doğuma zorladığını belirtti. Temel, “Bu fikir ilk olarak 2016 senesinde doğdu. 2017’de de ilk oyun kaydına başladık. Planımız 2020 yılının Haziran ayında yayına başlamaktı. Ama bu süreçte bütün tiyatrolar kapandığı için gelen talepler doğrultusunda projeyi öne almaya karar verdik” dedi.

“Tiyatronun dijital hali”

Şu anda beş tiyatro oyununun yayında olduğunu söyleyen Temel, “Sonuçta bu oyunların bir prodüksiyon süreci var. Çekim yapıldıktan sonra her şey bitmiyor. Kurgu, ses ve renk miksajı oluyor. Aslında uzun metraj film gibi düşünebiliriz bunu. Şu anda çektiğimiz diğer oyunları da yayına almak çabasındayız” diye konuştu.

Tiyatronun kesinlikle sahnede kalmasından yana olduklarını vurgulayan Temel şunları söyledi: “Bu tiyatronun farklı bir hali. Bir oyun ayda üç, dört defa oynanabiliyor ve belirli bir kitleye ulaşabiliyor. Ama bu şekilde dünyanın her yerinden istendiği zaman izlenme olanağı var. Tam olarak tiyatro diyemeyiz buna. Şu anda tiyatronun dijital hali olarak adlandırıyoruz.”

Oyunları izleyebilmek için TiyatrolarTV’ye üye olmak gerekiyor. HD ya da full HD kalitesindeki oyunların her biri için 20 lira kiralama ücreti var. Paranın ödenmesinden sonra 15 gün boyunca oyun, üyenin profilinde kalıyor. Bu süre içinde oyunu izlemeye başlayanlar 48 saat içinde seyirlerini tamamlamak zorunda.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG