Erişilebilirlik

Ticari Çıkarlar Trump ve Merkel'i Birleştirebilir


Ticari Çıkarlar Trump ve Merkel'i Birleştirebilir
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

Başkan Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cuma günü düzenlenecek G-20 zirvesi öncesinde iklim ve ticaret konularında ciddi anlaşmazlığa düştü. Ancak Amerika’nın Sesi Avrupa muhabiri Luis Ramirez’in haberine göre, terörle mücadele ve çelik sanayiinde Çin’e karşı anti-damping uygulamaları iki lideri bir araya getirebilir.

Polis devriyeleri artar ve protestocular kamplar kurarken, hiç kimse Hamburg’da haftasonunun kolay geçeceğini düşünmüyor. Angela Merkel uzlaşma doğrultusunda çalışma sözü verdi, ama Amerikan yönetimiyle ilişkilerinde mucize de beklemiyor: “Bence çok yüksek oranda benzerlikler de var, ciddi görüş ayrılıkları da. Dolayısıyla görüşmelere dair bir tahminde bulunmak istemiyorum. Sonuçta tüm konularda politikalarımızın aynı olacağını sanmıyorum ama mantıklı ve dürüst olan, uluslararası diplomasinin tüm meselelerinde birbirimizle konuşmamız.”

Başkan Trump, çelik ithalatına gümrük tarifesi uygulama ya da kotalar getirme noktasında cesur planları olduğunu söylüyor. Amerikan sanayiini koruma gayesi ve ‘Önce Amerika’ stratejisinin parçası olarak en son ve belki de en ciddi tehditlerinden biri olarak görülen bu sözler, G-20 ortakları arasında tedirginliğe yol açıyor: “Trump’ın yaptığı, tüm kozlarını ortaya atmak: NAFTA, iklim değişikliği. Günün sonunda tabi ki herhalde kazan-kazan mantığıyla serbest ticareti ister, ama açıklıktan konuşan ancak her zaman bunun gereğini yapmayan Çin gibi ülkelerin bazı iki yüzlülüklerini sergilemeye çalışıyor. Dolayısıyla bu zirve devlerin kapışmasına sahne olacak.”

Trump’ın şok etkisi yaratan söylemleri sonuç da verdi. Savunma alanında üzerlerine düşen payları ödemeyen NATO müttefiklerinin yanında yer almama tehdidinden sonra, üyelerden katkılarını artırma sözleri geldi. Trump, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) rafa kaldıracağını söyledi ve şimdi şeker ihracatı konusunda Meksika’yla bir anlaşmaya sahip.

Amerikan başkanının şu anki hedefi Çin ve Çin’in sadece Amerika’da değil, İngiltere ve Almanya dahil diğer G-20 ülkelerinde istihdamı öldürmekle suçlanan ucuz çelik ihracatı.

İklim değişikliği bazı G-20 liderleri için büyük bir sorun, ancak uzmanlar ucuz Çin malı çelik ithal ürünlerinin yarattığı tehdidin zirvede daha öncelikli ele alınabileceği görüşünü dile getiriyor: “G-20 üyelerinin birçoğu, Amerika’nın yüz yüze olduğu ekonomik güçlergüçlükler ve kısıtlamaların aynısını yaşıyor. Dolayısıyla örneğin İngiltere’de Port Talbot ve Redcar’daki çelik fabrikaları, Çin çelik sektöründen gelen malların kapasiteyi aşması nedeniyle kapanmıştı. Bu durum, Ohio ve Pennsylvania’da olanlardan çok farklı değil. Dolayısıyla bence bu konunun çok fazla destek alma şansı var.”

Eğer liderler ortak zemin oluşturmayı başarırsa, hafta başından bu yana protestocuların doldurduğu Hamburg caddelerinde yaşananlara tam zıt bir tablo ortaya çıkacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG