Erişilebilirlik

‘Terörle Mücadele Etmek İçin Küresel İşbirliği Şart’


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi teröristlerin özellikle küçük ve hafif silahları edinmesini önleyecek, üye ülkelere terörle mücadele kapsamında bazı zorunlukların da getirildiği kararı oy birliği ile kabul etti.

Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler’e üye devletleri, bu tür terör grupları ve gruplara destek verenlerin silah, sistem ve bileşenler için sağladığı tedarik ağlarını önleme çağrısında bulundu.

Güvenlik Konseyi aldığı kararda ayrıca, IŞİD, El - Kaide gibi terör örgütleriyle bu örgütlerle bağlantısı olan yasadışı terör örgütlerine gönderilen, silah, askeri teçhizat, insansız uçak sistemleri, radar, patlayıcılar ve yedek parçalarının hala sağlanabiliyor olmasını ise şiddetle kınadı.

'Silahların terör örgütününün eline geçmesini engelleyin'

Karar kapsamında BM’ye üye devletlere, terör gruplarına silah sağlayan bağlantıları önleme ve engelleme çağrısında bulunuldu. Silah ve teçhizat sevkini engellemek için bazı zorunlu uygulamalar da getirildi.

Üye devletlere teröristlere silah sağladığı tespit edilen kişiler için de, haklarında yasal işlem yapılması tavsiye edildi. Üye devletlere ayrıca teröristlere silah temininde kullanılan küçük ve hafif silah stoklarının fiziksel olarak güvenliğinin uygun şekilde sağlanması çağrısı yapıldı.

Emmanuel Roux
Emmanuel Roux

‘Sınırlarınızdaki kontrol kapasitelerini güçlendirin’

Birleşmiş Milletler’e üye ülkeler ayrıca, adli, kolluk kuvvetlerini ve sınır kontrol kapasitelerini güçlendirmeye ve sınır ötesi organize suç ve terörizm arasındaki bağlantıyı ele almak için silah kaçakçılığı ağlarını inceleme yeteneklerini geliştirmeye çağrıldı.

BM Güvenlik Konseyi, üye devletlerden teröristlere silah ulaşımını engellemeleri için sınırlarını daha iyi korumalarını istedi.

’Her ülke silah satışına yönelik mevzuatlarını gözden geçirmeli'

BM terörle mücadele birimlerinin üç üst düzey yöneticisi Güvenlik Konseyi’nde alınan karar öncesinde birer brifing verdi.

BM Güvenlik Konseyi Terörle Mücadele Komitesi İcra Direktörlüğü (CTED) Genel Sekreter Yardımcısı Weixiong Chen, teröristlerin silahlara erişimini önleme konusunda geniş bir güvenlik açığı bulunduğunu belirtti. Yetkili, teröristlerle yapılacak silah ticaretine karşı tüm devletlerin ulusal mevzuatlarını yeniden gözden geçirip, güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Chen, “Çatışma bölgelerinde teröristlere silah tedarikini önlemek ve ortadan kaldırma karmaşık bir iş. Silahlara teröristlerin erişimini engellemeye yardımcı olmak için ilgili Konsey kararına uygun olarak üye ülkelere bazı zorunluluklar getirilecek. Bizde alınan güvenlik konseyi kararı sonrasında üye ülkelerle bu çerçevede işbirliğimizi arttıracağız” diye konuştu.

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi Direktörü (UNODC) Yury Fedotov, Güvenlik Konseyi toplantısına BM’nin Viyana Temsilciliği’nden video konferans aracılığıyla katıldı.
BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi Direktörü (UNODC) Yury Fedotov, Güvenlik Konseyi toplantısına BM’nin Viyana Temsilciliği’nden video konferans aracılığıyla katıldı.

‘Koordinasyon eksikliği var’

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi Direktörü (UNODC) Yury Fedotov, Güvenlik Konseyi toplantısına BM’nin Viyana Temsilciliği’nden video konferans aracılığıyla katıldı.

UNODC Direktörü Fedotov, teröristlerin silahlanmasını önlemenin en temel yolunun devletler arasındaki sınır güvenliğini en iyi şekilde korumak olduğunu söyledi.

Fedotov, veri toplama da dahil olmak üzere yasadışı kaçakçılığını önlemek, tespit etmek, soruşturmak ve başarıyla kovuşturma ile ilgili birçok zorluk yaşadıklarını belirti. Yetkili, ülkeler ve bölgeler arasında koordinasyon eksikliği olduğunu kaydetti. Fedotov, "Gelecekte, sınır ötesi ortaklıklarımızı daha da güçlendirip, özel sektör dahil olmak üzere çeşitli paydaşların katılımını teşvik etmeli ve kapasite boşluklarını gidermek için özel yardım sağlamalıyız" dedi.

Jehangir Khan
Jehangir Khan

‘Kitle imha silahları barış ve güvenliği tehdit ediyor’

Birleşmiş Milletler Terörle Mücadele Ofisi Direktörü Jehangir Khan, teröristlerin, toplu imha silahlarının da bulunduğu öldürücü teknolojileri ele geçirebileceğini belirtti.

Khan, teröristlerin bu tür yeni teknolojik silahları ele geçirmesi halinde uluslararası barış ve güvenliği tehdit edeceğini savundu. Konunun Güvenlik Konseyinde değerlendirilmesini memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

XS
SM
MD
LG