Erişilebilirlik

Tepkilere Rağmen Trump Anketlerde Önde


Tepkilere Rağmen Trump Anketlerde Önde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donald Trump, Müslümanlar’ın Amerika’ya girişini yasaklama önerisi üzerine patlak veren tepkilere rağmen yarışı önde götürmeyi sürdürüyor. New York Times gazetesi ve CBS Televizyonu’nun ortak anketine göre Trump, yüzde 35’le ilk sırayı alırken Texas eyaleti senatörü Ted Cruz yüzde 16, emekli beyin cerrahı Ben Carson ise yüzde 13’le Trump’ın oldukça gerisinde yer alıyor.

Başkanlık yarışının önemli simalarından biri olmayı sürdüren Donald Trump, değişim isteyen ve terör tehdidinden korkan muhafazakar Cumhuriyetçi seçmenlerin desteğini toplamaya devam ediyor.

Trump, Müslümanlar’ın Amerika’ya girişini yasaklama önerisine rağmen hem ulusal hem de yerel anketlerde yarışı önde götürmeyi sürdürüyor.

Trump’ın önerisi hem Demokrat hem de Cumhuriyetçiler’in tepkisini çekti. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da bunlardan biri. McConnell, bu önerinin Amerikan değerleriyle taban tabana zıt olduğunu söyledi.

Trump’a verilen destek Paris ve San Bernardino’da düzenlenen ve Amerikan kamuoyunda büyük kaygı yaratan terör saldırılarından sonra arttı.

Brookings Enstitüsü uzmanı William Galston’a göre 11 Eylül sonrası terör ve ulusal güvenliğe ilişkin kaygılar seçim kampanyalarının odağı haline geldi.

Demokrat Partililer, bu tepkileri Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde Trump aleyhinde kullanmayı umuyor.

Demokrat Parti’de yarışı önde götüren aday adayı Hillary Clinton, güvenilirliği konusundaki şüphelere rağmen orta sınıfa destek olacağı vurgusuyla rakibi Bernie Sanders’la arayı açıyor.

Önümüzdeki birkaç ay içinde tüm dikkatler ön seçimlere çevrilecek. Ancak tarihçi Allan Lichtman, 2016 başkanlık seçimlerinin tek bir soruya odaklanacağını öngörüyor: “Seçmenler tek bir tercih yapacak: Demokrat Parti, ülkeyi Beyaz Saray’a dört yıl daha sahip olacak kadar iyi yönetti mi? Yoksa ülkeyi seçmenlerin değişim talebinde bulunmasına neden olacak kadar kötü mü yönetti?”

Öte yandan, Cumhuriyetçi Parti uzmanı Ford O’Connell dahil birçok uzman, Donald Trump’ın beklenmedik şekilde seçim tartışmalarına egemen olması nedeniyle seçimlerle ilgili tahminde bulunmaktan kaçınıyor.

Aday adayları, önümüzdeki haftalarda seçim kampanyalarını ön seçimlerin yapılacağı ilk eyaletlerde yoğunlaştıracak. İlk ön seçim 1 Şubat’ta Iowa eyaletinde yapılacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG