Erişilebilirlik

Tennessee'de Ateşböceklerinin Işık Gösterisi


Tennessee'de Ateşböceklerinin Işık Gösterisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

Dünya’da 2 binden fazla ateşböceği türü bulunuyor. Eşine az rastlanan bir ateşböceği türünün Great Smoky Sıradağları’nda sergilediği ışık gösterisi ise her yıl binlerce ziyaretçiyi Tennessee eyaletine çekiyor.

Great Smoky Sıradağları Milli Parkı sözcüsü Jamie Sanders, ”Ateşböcekleri, tarih öncesi devirlerden beri bu bölgede yaşıyor. 1990’lı yılların ortalarındaysa ateşböcekleri herkesin ilgisini çekmeye başladı. O zaman Georgia Üniversitesi’nde ateşböcekleri üzerine araştırmalar yapan bir öğrencimiz vardı. Aslında Güneydoğu Asya’daki ateşböcekleriyle ilgileniyordu ancak Tennessee’li biri öğrenciyi arayıp 1960‘lardan beri aynı ateşböceklerinin burada da görüldüğünü söyledi” diye konuşuyor.

Great Smoky Dağları’nda bulunan ateşböceği cinsi, Photinus Carolinus olarak biliniyor. Çiftleşme dönemi ilkbahar sonunda başlayıp iki hafta sürüyor. Ateşböcekleri hava tam olarak karardıktan sonra çiftleşiyor. Eğer ortalıkta yeteri kadar erkek ateşböceği olursa, o zaman eş zamanlı olarak ışıkşlarını yakıp söndürüyorlar.

Ateşböceği larvaları yetişkinliğe eriştikten sonra sadece 21 gün yaşıyor. Bu dönemde böceğin amacı kendine bir eş bulmak.

XS
SM
MD
LG