Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi Teşvik Paketine Nihai Onayı Verdi


Temsilciler Meclisi 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü teşvik paketine nihai onayı verdi. ABD tarihinin en büyük ekonomik yardım önlemlerinden biri olan paket Joe Biden’ın başkanlık görevindeki ilk büyük başarısı olarak değerlendiriliyor. Beyaz Saray, Biden’ın tasarıyı Cuma günü imzalamayı planladığını belirtti.

Toplam 1,9 trilyon dolarlık paket, Amerikalılar’ın büyük kısmına 1.400 dolarlık doğrudan ödemeler için 400 milyar dolar, eyaletlere ve yerel yönetimlere yardım için 350 milyar dolar bütçe ayırıyor. Ayrıca çocuklu ailelere vergi indirimi kapsamının genişletilmesi ve aşı dağıtım faaliyetlerine ayrılan kaynakların da arttırılmasını içeriyor.

Haftalardır Kongre’de partizan tartışmalara neden olan teşvik paketi için Kongre’nin Demokratlar’ın kontrolundaki alt kanadından çıkan nihai onay Cumhuriyetçiler’in desteği olmaksızın geldi.

Demokratlar paketi 528 bin kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin işsiz kalmasına neden olan salgına karşı verilen önemli bir yanıt olarak değerlendiriyor.

Cumhuriyetçiler pakette öncelik verilen harcama planlarını “savurgan” olarak değerlendiriyor ve paketin çok maliyetli olduğu eleştirisini yapıyor.

Demokratlar mevcut işsizlik yardımlarının sona ereceği 14 Mart tarihinden önce paketin imza için Başkan’ın masasına gitmesini istiyordu.

Temsilciler Meclisi daha önce onayladığı paketi, Senato’nun yaptığı değişikliklerin ardından bugün ikinci kez onaylamış oldu.

Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Marjorie Taylor Greene’nin “erteleme” talebini ise reddetti.

Meclis 149’a karşı 235 oyla süreci sürdürme kararı aldı. Greene’nin geciktirme çabalarına karşı 40 Cumhuriyetçi de Demokratlar’la birlikte oy kullandı.

Cumhuriyetçiler eski Başkan Donald Trump döneminde Corona virüsü teşviklerini destekliyordu. Ancak ne Temsilciler Meclisi ne de Senato’daki Cumhuriyetçiler pakete oy verdi. Anketler ise paketin Cumhuriyetçiler seçmen arasında da destek gördüğünü gösteriyor.

Reuters/Ipsos tarafından 8-9 Mart tarihlerinde yapılan bir kamuoyu yoklaması Demokratlar’ın ve Cumhuriyetçiler’in çoğunluğu dahil olmak üzere Amerikalılar’ın yüzde 70’inin plana onay verdiğini gösterdi. Ankete göre 10 Cumhuriyetçi’nin beşi; 10 Demokrat’ın ise 9’u paketi destekliyor.

Paketin ekonomide büyük iyileşme sağlaması Kongre’nin her iki kanadında da az farkla çoğunlukta olan Demokratlar’ın 2022 ara seçimlerindeki durumunu güçlendirebilir.

Temsilciler Meclisi’nde 221 sandalyeye sahip Demokratlar Cumhuriyetçiler karşısında yalnızca 10 sandalye farkıyla çoğunlukta. Bu durum Meclis’te tasarılar ele alınırken Demokratlar’ın kendi içinde oy kaybına toleransının az olmasına neden oluyor. Temsilciler Meclisi’ndeki bazı Demokratlar Senato tarafından teşvik paketinde yapılan bazı değişiklikleri eleştirmişti.

Senato, asgari ücretin saatte 15 dolara yükseltilmesini paketten çıkartmış, 1.400 dolarlık ek işsizlik yardımlarının koşullarını sıkılaştırmış, bu yardımların üst limitini yılda 80 bin dolara kadar kazancı olan ailelerle sınırlamış, 400 dolar olan haftalık işsizlik sigortası ödemesini de 300 dolara indirmişti.

Paketin Corona virüsü aşılarının hızlanması ve enfeksiyon hızının yavaşlaması beklenen bu dönemde ekonomik görünümü hızla iyileştirmesi umuluyor.

Yatırım bankası Morgan Stanley bu hafta 2021 ekonomik büyüme tahminini yüzde 8,1’e çıkarttı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise ABD ekonomisinin bu yılki büyüme tahminini üç ay önceki yüzde 3 oranından yüzde 6’ya çıkardı.

Biden yönetiminin bundan sonraki hedefleri arasında büyük altyapı yatırımları, göçmenlik reformu ve iklim değişikliği girişimleri yer alıyor.UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG