Erişilebilirlik

Suudi Arabistan’da İkisi ABD Vatandaşı Sekiz Aktivist Tutuklandı


Suudi Arabistan, kadın haklarını destekleyen ve hapisteki aktivistlerle bağlantısı bulunan kişilere yönelik yeni bir tutuklama dalgası başlattı. Aralarında iki ABD-Suudi Arabistan çifte vatandaşının da bulunduğu sekiz kişi gözaltına alındı.

Bu tutuklamalar muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Ekim ayında İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın muhaliflerine yönelik ilk tutuklama dalgası.

AP haber ajansına göre neredeyse hepsi Perşembe günü gözaltına alınan bu kişilerin ülkenin önde gelen aktivistleri olmadıkları belirtildi. Yazar ve avukat olan bu kişiler daha toplumsal reformları ve davaları süren insan hakları aktivistlerini destekliyor.

Gözaltına alınanlar arasında hamile bir kadın ve aralarında iki ABD-Suudi Arabistan çifte vatandaşının bulunduğu yedi erkek var. Çifte vatandaşların birinin yazar ve doktor Bedir el İbrahim, diğerinin de önde gelen insan hakları aktivisti Azize el Yusuf’un oğlu Salah el Haydar olduğu belirtildi. Azize el Yusuf hapisten yeni çıkmıştı.

ABD’nin Virginia eyaletinin Vienna kentinde de bir evi olan El Haydar, eşi ve çocuğuyla birlikte Suudi Arabistan’da yaşıyor.

Haber ajansı Associeated Press’in tanıklara dayandırdığı haberine göre Perşembe günü gözaltına alınanların neredeyse tamamı başkent Riyad’daki evlerinden alındı. Bu kişilerin biriyse doğudaki Dammam kentinde gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Twitter’da aktif olmadıkları ve yabancı basında da isimlerinin geçmediği belirtiliyor. Bu kişilerin birbirleriyle de çok sıkı bağları olmadığı, bazılarının arkadaş bazılarınınsa entelektüel çevrelerden birbirlerini tanıdığı belirtildi.

Gözaltına alınan feminist yazar Hatice el Harbi’nin hamile olduğu ifade edildi; kocası Thumar El Marzuki de gözaltına alındı. Diğer gözaltına alınanlar isimler, yazar Muhammed El Sadık ve Abdullah el Dehailan ve kadınların araba kullanmasını savunan aktivist Fahad Abalkhail.

Geçen ay tutuklandığı sanılan Anas el Mazrui ise King Saud Üniversitesi’nde eğitimci. Mazrui, insan hakları çalışmalarına aktif katılan isimlerden biri değil. Mazrui, Suudi Arabistan’daki bir kitap fuarında birkaç insan hakları aktivistinin adını anmasının ardından gözaltına alındı.

Tutuklamalarla ilgili AP’ye açıklama yapan kaynak gözaltına alınanların Şubat ayından bu yana seyahat yasağı getirilen 13 kişinin arasında olduklarını söyledi.

Öte yandan Mayıs ayından bu yana tutuklu olan aktivist Loujain el Hathloul’un kardeşleri Twitter’dan bu hafta yaptığı açıklamada tutuklamayla ve işkence iddialarıyla ilgili sessiz kalmaya zorlandıklarını söyledi.

Gözaltındaki kadın hakları aktivistleri aylardır hücre hapsinde tutuluyor. Bu kişiler mahkemede verdikleri ifadelerde sorgulamalar sırasında taciz edildiklerini, suda boğulma hissi veren işkence yöntemine maruz kaldıklarını, vücutlarına elektrik verildiğini, tecavüzle ve ölümle tehdit edildiklerini söylemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG