Erişilebilirlik

'Suriye’ye Acil İnsani Yardım Şart'


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Suriye’de 3 yıldır süren savaşın yarattığı insani kriz ve insan hakları ihlalleri gibi sorunlar üzerine çalışan BM daireleri raporlarını sundu.

Raporlarda ölü sayısının 100 bini çoktan aştığı ve ülkede 9,3 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğu belirtildi. Bunların 6,5 milyonu evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeliler.

Krizin özellikle çocuklar üzerindeki etkisi büyük. Çocuklar, işkence, sakat bırakma, cinsel saldırı, açlık, çocuk asker olarak kullanılma gibi sorunlarla karşı karşıya.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriyeliler’in çektiği zorlukların gün geçtikçe arttığını belirtti ve Cumartesi günü alınan BM Güvenlik Konseyi kararının ülkedeki insanlık krizinin çözümüne yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Savaşta sivillere insanca davranmanın temel bir uluslararası prensip olduğunu belirten Ban Ki-moon, muhtaç durumdaki Suriyeli sivillere yiyecek, su ve tıbbi malzeme ulaştırılmasının engellenmesinin, insan onuruna karşı bir saldırı olduğunu söyledi. Genel Sekreter ülkeden çok kaygı verici kuşatma, katliam ve çeşitli vahşet haberlerinin gelmeye devam ettiğine dikkat çekti.

Genel Sekreter Ban, Suriye’de 200 bin kişinin hükümetin, 45 bin kişinin ise muhaliflerin kontrol ettiği bölgelerde kuşatma altında yaşadığına değindi ve durumun böyle devam etmesi halinde açlıktan toplu ölümlerin başlamasının kaçınılmaz olacağı uyarısında bulundu.

BM’nin haftasonunda aldığı karar sivillere karşı saldırıların ve yoğun nüfuslu bölgelerdeki kuşatmaların sona erdirilmesini öngörüyor. Karar ayrıca sivillere yiyecek ve tıbbi malzeme gibi yardımların çatışma noktaları aşılarak ulaştırılması gerektiğine dikkati çekiyor. BM, bu konularda ilerleme sağlanmazsa daha ileri düzeyde önlemler alınacağı konusunda da uyarıda bulundu.

Amerika’nın BM Temsilcisi Samantha Power, tarihin, BM kararlarının uygulanma olasılığının düşük olduğunu gösterdiğini söyledi.

Büyükelçi Power, kullanılan sert sözler uygulamaya konmadığı sürece yalnızca söz olarak kalacağını söyledi ve tüm BM üyelerini, sivillere yönelik saldırıların durdurulması, Suriye halkına insani yardım ulaştırılması, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması ve ülkede görülen vahşetin sonlandırılması konusunda Suriye hükümetine ve ilgili tüm taraflara baskı yapmaya çağırdı.

Birçok ülke iki tarafa da siyasi bir çözüme ulaşarak Suriye halkının acılarını sona erdirme çağrısında bulundu. Bazı ülkeler ayrıca Suriye’deki durumun Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşınması çağrısı yaptı.

Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi, toplantıyı bir Hollywood filmine benzetti ve yönetmenle oyuncuların çok iyi olduğunu, ancak senaryonun inanılacak tarafı bulunmadığını öne sürdü. Temsilci ülkedeki durumdan hükümetin değil radikal grupların sorumlu olduğunu söyledi ve Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ı bu gruplara finansman sağlamakla suçladı.
XS
SM
MD
LG