Erişilebilirlik

Suriye’de Ateşkes Belirsizliği


Ocak ayı içinde Kazakistan’ın Astana kentinde toplanmasına kesin gözüyle bakılan Suriye zirve öncesi ateşkesi tesis etmek için telefon diplomasisi aralıksız sürüyor.

Dün İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Ankara’da Suriye’de ateşkesin her an başlayabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerine açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “siyasi çözüme çok yakınız, mutabakat her an yürürlüğe girebilir. Ancak Astana'daki görüşmelerde PYD olmayacak. Terör örgütleri Suriye'deki ateşkesin dışında tutulacak. Türkiye'nin YPG ve DAEŞ'le mücadelesi sürecek" dedi.

Peskov: Ateşkes hakkında yeterince bilgim yok

Türk basınında yer alan “ateşkes” haberi haftalık basın toplantısı düzenleyen Kremlin Sözcüsü Vladimir Peskov’a da soruldu.

“Bu soruya yanıt veremem. Zira yeterince bilgim yok" yanıtını veren Kremlin Sözcüsü, “Astana'da yapılması planlanan görüşmelerin çeşitli detaylarını konuşmak için Türk meslektaşlarımızla sürekli temas hâlindeyiz. Bunların hepsi Suriye'de siyasal bir çözüm bulunması için yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Ahrar üş-Şam: Resmi ateşkes teklifi almadık

Suriye’de savaşan Ahrar üş Şam örgütünün dış ilişkiler sorumlusu Labib Al Nahhas da twitter hesabından yaptığı açıklamada “Devrimci silahlı gruplar Suriye'de ateşkes herhangi bir resmi teklif almamıştır” dedi.

Suriye muhalefetinden bir yetkili de Ankara ve muhalifler arasında görüşmelerin bu hafta boyunca sürmesinin beklendiğini kaydetti ancak ateşkes anlaşmasına varıldığını teyit etmedi.

Yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada Türkiye ve muhalifler arasındaki müzakerelerde anlaşmazlık noktasının, Rusya’nın Şam tarafını ateşkese dahil etmek istememesi olarak açıkladı.

Diğer bir muhalif yetkili ise Reuters’a yaptığı açıklamada muhalifler tarafında henüz ateşkesin kabul edilmediğini kaydetti.

Söz konusu yetkili, “ateşkesin ayrıntıları resmi olarak taraflara sunulmadı, bu zamana kadar bir anlaşma yok” dedi.

Erdoğan: "Terör örgütlerine sıcak bakmayız ılımlı muhaliflerle Suudi Arabistan ve Katar’ın olmasını temenni ediyoruz"

Türkiye’nin Astana Zirvesi’ndeki en önemli hassasiyeti kuşkusuz katılımcıların kimler olacağı oluşturuyor. Dışişleri Bakanı’nın “PYD olmayacak” açıklamasının bir benzerini dün Gine Cumhurbaşkanı’yla düzenlediği ortak basın düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Astana Zirvesi'ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa, buna tabii ki biz sıcak bakmayız” sözleriyle dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı açıklamasında Türkiye’nin kimlerin dahil olmasını istediğinin ipuçlarını da verdi.

“İlk etapta ılımlı muhalifler gibi bunun yanında İran, Rusya, Türkiye gibi, katılırsa, katılması halinde Suudi Arabistan, Katar gibi bu ülkelerin burada yer alması bizim temennimizdir. Çünkü onların burada bir emeği var, burada iyi niyetle yaptıkları bir destek var, çalışma var.”

İran: "Suudi Arabistan Suriye’de müzakere masasına oturamaz"

Erdoğan’ın bu sözlerine İran’dan yanıt geldi.

Rusya hükümeti tarafından fonlanan Russia Today’ın Arapça yayın yapan televizyonu Rusya Al Yaum Televizyonu’na konuşan İran Savunma Bakanı General Hüseyin Dehkan, Suudi Arabistan’ın Astana Zirvesi’ne katılmasına karşı çıktı.

Yakındoğu Haber internet sitesinde yer alan habere göre General Dehkan, “Arabistan, Suriye görüşmelerine katılma şartlarını taşıyan bir ülke rolü oynamıyor. Suriye ile ortak sınırı bulunmayan Arabistan, Suriye yönetiminin değiştirilmesine çalışıyor. Bir ülkenin yönetimini değiştirme peşinde olan birisi onunla müzakereye oturamaz. Aksine ona anlayacağı cevap verilmelidir” dedi.

Rusya ve İran’ın Suriye hükümetinin resmi talebiyle bu ülkede bulunduğunun altını çizen İran Savunma Bakanı, Fırat Kalkanı Harekatı hakkında “Eğer Türkiye askeri güçleri Suriye hükümetinin isteği ile bu ülkeye girmişse yine Suriye hükümetinin isteğiyle de buradan çıkmalıdır. Aksi takdirde bu işgalcilik ve Suriye topraklarına yönelik bir saldırı olur” yorumunda bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG