Erişilebilirlik

Uzlaşmanın Ardından ABD-Türkiye Arasında Telefon Trafiği


Amerika ve Türkiye arasında Suriye’nin kuzeyinde ateşkes konusunda uzlaşmaya varılmasının ardından bölgeden bazı çatışma haberleri gelmişti. ABD Başkanı Donald Trump Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda görüştüğünü, Erdoğan’ın kendisine “küçük çaplı bir keskin nişancı ve top ateşi olduğunu” söylediğini belirtti.

Başkan Trump Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefon görüşmesini Twitter’dan duyurdu. Dün Başkan Yardımcısı Mike Pence’in temaslarının ardından sağlanan uzlaşma kapsamında 120 saat yani 5 günlüğüne çatışmaların durdurulması, operasyona ara verilmesi konusunda anlaşma sağlanmıştı. Bir gün sonra bölgeden sınır hattında çatışmanın yaşandığı haberi gelmişti.

“Taraflarda irade var, başarı şansı var”

Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine küçük çaplı bir keskin nişancı ve top ateşi olduğunu ancak durumun hızlı bir şekilde çözüldüğünü söylediğini aktardı. Trump Twitter mesajında “(Erdoğan) ateşkesin ya da operasyona ara verme sürecinin başarılı olmasını istiyor. Benzer şekilde Kürtler de bunu istiyor, nihai çözümün olmasını istiyor.” diye yazdı. “Nihai çözüm” ifadesiyle neyi kastettiği ise anlaşılamadı.

Trump “Her iki tarafta da iyi bir irade ve gerçekten başarı şansı var” dedi. ABD’nin bölgedeki petrol sahalarının güvenliğini sağladığını ve IŞİD savaşçılarının hem Kürtler hem de Türkiye tarafından “çifte” korunduğunu savundu.

Başkan Trump “Bazı Avrupa ülkelerinin şimdi ilk kez kendi ülkelerinden gelen IŞİD savaşçılarını almaya hazır olduklarına ilişkin bilgi geldi. Bu iyi bir haber ama bunun (IŞİD savaşçılarını) BİZ yakaladıktan sonra yapılması gerekiyordu. Yine de büyük ilerleme sağlanıyor” diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Perşembe günü Twitter’dan Başkan Trump’a hitaben “Sayın Başkan insanlığın ortak düşmanı olan terörizmi yendiğimizde çok fazla hayat kurtarılacak. Bu ortak çabanın bölgemizde barış ve istikrarı teşvik edeceğine inanıyorum” sözleriyle seslenmişti.

Başkan Trump da Erdoğan’ın bu mesajını alıntılayarak büyük harflerle “TERÖRİZMİ YENELİM” mesajını paylaştı.

Daha sonra kameralar karşısında yaptığı açıklamada da Trump Suriye’de durumun kırılgan olduğunu söyledi, “ABD’nin istediği takdirde Türkiye ya da başkalarına çok güçlü yaptırımları devreye sokacak durumda olduğunu vurguladı.

“Ankara’dan ateşkes anlaşmasına tam olarak uymasını bekliyoruz”


ABD ve Türkiye arasında sağlanan uzlaşmanın ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper’dan da açıklamalar geldi. Esper, ABD askerlerinin bölgeden çekilme sürecinin devam ettiğini belirtti, güvenli bölgenin uygulanmasında ABD askerinin karada görev almayacağını ancak hem Türkiye hem de Suriye Demokratik Güçleri ile irtibatta olacaklarını vurguladı.

Esper, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la Cuma günü yaptığı görüşmede “Türkiye’nin anlaşmaya uyması gerektiğini ve Ankara’dan kendi kontrolundaki bölgelerde bulunan nüfusun güvenliğini sağlamasını beklediklerini” vurguladı.

“Dini ve etnik azınlığın korunması öncelik olmaya devam ediyor”

Trump yönetimi açısından bölgedeki dini ve etnik azınlıkların korunmasının odak noktası olmaya devam ettiğinin altını çizdi. Esper, “Bu ateşkes savunmasız nüfusun korunması açısından çok gerekli bir adım. Bakan Akar’a Türkiye’nin IŞİD mahkumlarına ilişkin güvenliğin sağlanması konusunda Türkiye’nin sorumlu olduğunu hatırlattım” dedi.

Mark Esper, ABD askerlerinin çekilme sürecinin tamamlanması sırasında kendisini olası her tehdide karşı savunma haklarının olduğunu vurguladı.

Savunma Bakanı Mark Esper Perşembe günü ABD Genelkurmay Başkanı Milley ile birlikte Senato ve Temsilciler Meclisi’nin Silahlı Hizmetler Komisyonu’na Türkiye’nin Suriye operasyonuna yol açan gelişmeler konusunda gizli brifing verdiklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper IŞİD’le mücadele sürecinde atılacak sonraki adımları görüşmek üzere NATO Savunma Bakanları toplantısı için Brüksel’e gideceğini belirtti.

Pompeo: "Türkiye ve SDG'nin taahhütlerine bağlı kalacaklarından umutluyuz"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Brüksel'de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. İkili ortak basın toplantısı düzenledi. Mike Pompeo "Suriye'de ateşkes dünkü açıklamayla yani 24 saat önce başladı. Uygulanacağı konusunda umutluyuz. Bugün bir hareketlilik yaşandı ama Türkler ve SDG’nin anlaşma kapsamındaki taahhütlerine bağlı kalmalarını umuyoruz" dedi.

Pompeo "Bazı ülkeler kendi vatandaşı olan yabancı terörist savaşçıları geri almaya hazır olabileceklerini söyledi. Bundan memnun oldum. Daha önce olmamasından hayalkırıklığına uğradım. Ülkelerin bu durumu ciddiye almalarını bekliyoruz" diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Suriye’de durumun kırılgan olduğunu söyledi, "İki NATO müttefiki ABD ve Türkiye arasında sağlanan uzlaşma önemli. Gerilimin azaltılması açısından bir zemin oluşturabilir." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Senatör Graham: "SDG Komutanı Mazlum Abdi'yle görüştüm"

Bu arada Trump'ın Suriye'den asker çekme kararını ve Türkiye'nin operasyonunu Kongre'de en sert eleştiren isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Abdi'yle görüştüğünü açıkladı.

Graham görüşmesiyle ilgili şunları kaydetti:

“Trump yönetiminin çatışmayı durdurma çabalarını takdir ediyor. General Mazlum ateşkesin ihlal edilmesinden endişeli ve Ankara’da teklif edilen Kürtler'e yönelik etnik temizliği asla kabul etmeyeceğini vurguladı. Tampon bölge Kürtler için kabul edilebilir ancak yüz binlerce kişiyi yerinden eden askeri bir işgal güvenli bölge değil, etnik temizliktir. Her iki tarafın kazandığı bir çözüm bulunmasını umuyorum ama General Mazlum’un endişelerini paylaşıyorum. Kongre’nin bu sürece müdahil olmaya devam edeceğini ve Kürtler'in dramına son derece anlayışla yaklaştığını söyledim.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG