Erişilebilirlik

Suriye’de Ateşkesi Yeniden Canlandırma Umudu Tükeniyor


Suriyeli muhalifler ve rejim yanlısı güçler Halep ve Hama yakınlarında çatışmaya girdi. Hava saldırılarında 4 sağlık görevlisinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Yeni çatışmalar, yardım konvoyuna yönelik saldırının ardından, Suriye’de, yeniden bir ateşkes sağlama umutlarının tükendiği yorumlarına neden oluyor. Amerika, yardım konvoyuna saldırıyı Rus jetlerinin düzenlediğini savunuyor, ancak Moskova bunu yalanlıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye konusunda bugün ilerleyen saatlerde bir araya gelecek.

Moskova’yı suçlamasına rağmen Amerika ateşkesin ölmediğini belirtiyor.

Suriye devlet medyası ve Hizbullah’a ait bir televizyon kanalı, rejim güçlerinin Halep’in güneybatısındaki Ramusa’da bir fabrikayı ele geçirdiğini bildirdi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de rejim güçlerinin ilerleyişini teyit etti.

Bir muhalif savaşçı da Halep’e yönelik hava saldırısının gece boyunca devam ettiğini söyledi. Söz konusu kişi rejim güçlerinin ilerlediğini reddetti.

Suriye ordusundan bir kaynak da muhalif grupların Halep’in güneyi ve batısında organize olduklarını ve bunları hedef alacaklarını belirtti.

Suriye Ordusu, Halep yakınlarında 7 noktaya saldırılar düzenlendiğini belirtti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, bir hava saldırısının 4 sağlık çalışanıyla 9 muhalifin ölümüne neden olduğunu kaydetti.

Suriye rejim güçleri ülkenin batısında Hama’da da saldırıya geçti.

Muhalifler Rus destekli saldırının püskürtüldüğünü iddia ediyor.

Şam yakınlarında da bir Suriye savaş uçağının düştüğü belirtildi. Uçağı IŞİD düşürdüğünü iddia ediyor. Şam hükümeti, pilotun kurtarıldığını açıkladı.

‘Türk piyadesi Suriye’ye girmeyecek’

Türkiye, askerlerini Suriye’ye gönderme niyetinde değil. Konuyla ilgili açıklama Savunma Bakanı Fikri Işık’tan geldi. Fikri Işık, El Bab’ın alınması konusunda operasyon başlatılacaksa bunun Özgür Suriye Ordusu ile olacağını kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG