Erişilebilirlik

Steinway Piyano Geleneği Devam Ediyor


Steinway & Sons firması 160 yıldır dünyanın en kaliteli piyanolarını üretiyor. Firma yakın geçmişte el değiştirdi. Ancak şirketin yeni sahibi, yıllardır yerleşmiş olan el yapımı piyano üretim geleneğini sürdüreceğini söylüyor.

Mükemmel piyanistler mükemmel piyanolara ihtiyaç duyar. Ünlü Rus piyanist Vladimir Horowitz, dünya çapındaki konserlerine Steinway piyanosuyla birlikte giderdi.

Amerika’daki konser salonlarının büyük kısmında Steinway piyanoları kullanılır. Lang Lang ve Billy Joel gibi ünlü piyanistler Steinway piyano tercih eden sanatçılardır. Geçtiğimiz sonbaharda, Rus piyanist Kirill Gerstein de New York Filarmoni Orkestrası’yla sahne almak için New York’taydı.

Gerstein “Piyanistlerin kas ve sinir sistemi konser sırasında piyanodan çıkardıkları sese göre şekilleniyor. Dinleyiciler içinse piyano sesi, Steinway’den çıkan sesle özdeşleşir” diyor.

Steinway piyanoları, 1871’den beri New York’ta bir fabrikada üretiliyor. Fabrika, 1853’de Alman göçmen Henry Englehard Steinway tarafından, New York’ta çok sayıda piyano üreticisi varken açılmış.

Steinway firmasının Müşteri Memnuniyeti Bölüm Müdürü Robert Berger, “Firmanın kuruluşundan beri hedef orta kalitede piyanolar değil, dünyadaki diğer piyanolar için standardı belirleyen piyanolar üretmekti” diyerek Steinway markasının kurulduğu ilk yıllardan beri dünya liderliğine oynadığını anlatıyor.

Steinway piyanoları dayanıklılık özelliğiyle de tanınıyor. Bugün, Astoria fabrikasında 300 piyano yapımcısı yılda 1500 piyano üretiyor. 12,000 parçadan oluşan bir Steinway piyanosunun yapımı en az 11 ay sürüyor.

Piyanolar yapım sırasında beş kez akort ediliyor. Akort işlemi sırasında, bir makine, piyanonun seksen sekiz tuşunun üstüne aynı anda basıyor.

Fabrikanın bir bölümü antika Steinway piyanolarının onarımı için ayrılmış. Bölümün direktörü Bill Youse, firmada kırkıncı yılını doldurmuş.

Youse “Ben üçüncü kuşak Steinway çalışanıyım. Oğlum da burada çalışıyor. O da dördüncü kuşağın temsilcisi” diyor.

Youse piyanoların mükemmelliğini, fabrikada çalışan ustaların kuşaklar boyunca aynı hedefe odaklanmalarına bağlıyor.

Youse, “Tutkal gibi zaman içinde gelişen bazı malzemeler dışında, bugün aldığınız bir piyanonun 1800’lerdekinden hiçbir farkı yok” diyerek, Steinway markasının aynı standardı yıllardır koruduğunu belirtiyor.

Wally Boot, yarım asırdan fazladır Steinway piyanolarının üretimine katkıda bulunuyor.

Piyanolar fabrikayı terketmeden önce son kez Boot’un kontrolundan geçiyor. Boot “Benim işim piyanoyu dinleyip, seslerde kayma olmadığından ve her şeyin çalıştığından emin olmak” diyor.

Fabrikadan birkaç sokak ötede büyüyen Boot, her piyanonun kendine özgü bir kişiliği olduğunu söylüyor.

Boot “Eğer piyano parlak ve neşeliyse caz piyanosu, eğer olgun ve yumuşaksa ev piyanosu olur” diyerek piyanoları sınıflandırıyor.

Yeni bir Steinway’in fiyatı, modeline göre, 55,000 ila 145,000 dolar arasında değişiyor. Steinway çalışanlarının söyledikleri, bu fiyatların nedenini açıklıyor. Berger, Steinway piyanolarının genellikle aile mirası haline gelip kuşaktan kuşağa el değiştirdiğini söylüyor.

Berger, Steinway marka piyano alan bir kişinin, genelde “Hayat boyu hayalini kurduğum bir şeyi gerçekleştirdim” veya “Yıllardır bu piyanoyu almak için para biriktirdim ve sonunda hayalimi gerçekleştirdim” dediğini söylüyor.

Steinway’in yeni sahibi, el yapımı piyano rüyasını gelecek yıllarda da devam ettirmeye kararlı olduğunu söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG