Erişilebilirlik

Soylu: 'Kimsenin DAEŞ Mensubunun Oteli Değiliz'


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye’nin yakalanan IŞİD mensuplarını vatandaşı oldukları ülkelere geri göndereceğini belirterek Avrupa ülkelerinin bu konuda adım atmamasından yakındı.

Ankara’da katıldığı bir fuar sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Süleyman Soylu, Avrupa ülkelerinin kendi vatandaşı IŞİD mensuplarını vatandaşlıktan çıkarmasını eleştirdi.

"Ne Yapayım Senin Teröristini Nereme Koyayım?"

Hollanda vatandaşı IŞİD üyelerinin vatandaşlıktan çıkartılmasıyla ilgili sürecin başlatıldığı yönünde çıkan haberlere ilişkin soruları yanıtlayan Soylu, yabancı uyrukluların, yasal işlemlerin ardından kendi ülkelerine gönderileceğini söyleyen Soylu, “ben ne yapayım senin teröristini, nereme koyayım senin teröristini? Nasıl tutayım nerede tutayım? Diyelim cezaevinde tuttum. Çıkınca senin teröristine vatandaşlık mı vereyim?” diye konuştu ve devam etti:

“Bu sadece Hollanda'nın ortaya koyduğu süreç değil, İngiltere de yapıyor. İşin kolayını herkes bulmuş. DEAŞ'lı birisi olduğunda kendi vatandaşlığından çıkarıyor. Yani vatansız bir hale getiriyor. Ondan sonra bulunduğu ülkede onun herhangi bir yere gitmesi hususunda kendine ait bir sorumsuzluk ortaya koyuyor. Bu önümüzdeki günlerde bütün dünyada konuşulması gereken bir süreçtir. Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz.”

Türk vatandaşı olan IŞİD’lilerle önce mülakat yapıldığını ardından savcılığa gönderildiğini kaydeden içişleri bakanı, yabancı ülke vatandaşı IŞİD üyelerinin sadece gönderilecekleri ülkede idam cezası olması durumunda ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulduğunu söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG