Erişilebilirlik

Sosyal Medya Devleri Teröre Karşı Birleşti


Sosyal medya devleri Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft platformlarından terörist içerikleri kaldırmak için bir çalışma grubu oluşturuyor.

Hafta başında küresel teknoloji firmaları terörist ve aşırıcı paylaşımları kaldırmak için teknolojik çözümler paylaşmayı sağlayacak ‘Terörizm Karşıtı Küresel İnternet Forumu’ oluşturduklarını açıkladı.

Firmalar nefret söylemlerini hızla kaldırmaları konusunda dünya çapındaki hükümetlerin giderek artan baskısıyla karşı karşıya.Aslında daha önce sosyal medya platformlarında paylaşılabilecek aşırıcı bilgiler içeren video ya da resimlere “parmak izi” oluşturmak için beraber çalışmaya başlamışlardı.

Teknoloji firmaları yeni forumun terör karşıtı uzmanlarla beraber çalışmanın yanı sıra terörist söylemlerle mücadeleye yönelik araştırma yapmaya da imkan tanıyacağını söylüyor.

Açıklamada “Forum, firmalarımızın daha küçük teknoloji firmaları, sivil toplum kuruluşları, akademisyen, hükümet ve Avrupa Birliği ya da Birleşmiş Milletler gibi uluslar üstü örgütlerle devam edenve gelecekteki işbirliğini inşa edecek ve şekillendirecek’’ denildi.

Geçen hafta Avrupalı devlet başkanları teknoloji firmalarına aşırıcı içerikleri tespit edip kaldıran yeni teknoloji geliştirmeleri çağrısında bulunmuştu. Almanya'da da sosyal medya firmalarının aşırıcı paylaşımları hemen kaldırmamaları halinde 56 milyon dolara kadar cezalandırılmasını öngören bir yasa teklifi sunuldu.

XS
SM
MD
LG