Erişilebilirlik

Sınırdışı Edilmeyi Bekleyen Fransız Gazeteci Açlık Grevinde


Batman’da gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilmek üzere Gaziantep Geri Gönderme Merkezi'ne konulan Fransız Fotoğrafçı Mathias Depardon açlık grevine başladı. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, uluslararası basın çalışanlarına yönelik gözaltıların diplomatik kriz yaratacak düzeye ulaştığını bildirdi.

Türkiye’de yaşayan ve National Geographic için Batman’ın Hasankeyf ilçesinde fotoğraf çeken Fransız fotoğrafçı Mathias Depardon 18 günden bu yana Gaziantep’teki Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme Merkezi'nde tutuluyor. Hakkında henüz bir işlem yapılmayan Depardon, avukatı aracılığıyla açlık grevine başladığını açıkladı. Depardon’un avukatları İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmaya çalışıyor.

Depardon’un durumuyla ilgili olarak Amerika’nın Sesi’ne konuşan Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye’nin yabancı basına karşı tutumunun diplomatik kriz yaratacak boyuta ulaştığını söyledi. Önderoğlu, “Türkiye’de görev yapan uluslararası medya temsilcileri özellikle Gezi eylemlerinden sonra sıkıntılı bir sürece girdi. Uluslararası medya temsilcileri haberleri veya haber kaynaklarıyla PKK veya başka yasadışı örgütlerle ilişkili gösterilerek, sıklıkla sınır dışı ya da basın kartının yenilenmemesi veya son zamanlarda Deniz Yücel’in başına geldiği gibi tutuklamalarla yüz yüze kaldı. Yabancı gazetecilerin durumu İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerde kamuoylarının Türkiye’ye karşı tepki göstermesine ve bu ülkelerle belirli düzeylerde diplomatik kriz yaşanmasına neden olacak boyuta erişti. Gazetecilerin basın kartlarının yenilenmemesi veya eleştirel haber yapması nedeniyle birden bire göçmen veya suçlu veya silahlı örgüt militanı muamelesi görmeye başlaması, uluslararası camianın anlayabileceği bir argüman değil. Türkiye’nin yabancı gazetecilerle ilgili prosedürünü şeffaf ve özgürlükçü bir çizgiye çekmesi zorunluluk arz ediyor. Gezi’den bu yana uluslararası medya temsilcilerinin, karşılaştıkları muamele keyfi ve orantısız bir prosedüre işaret ediyor. Türkiye prosedürünü şeffaf ve özgürlükçü çizgiye çekerse sorunlardan ve diplomatik krizlerden arınmış oluruz. Matias ve görevlerini yaptıkları için tutuklu bulunan meslektaşlarımızın özgürlüklerine kavuşmasını talep ediyoruz” dedi.

Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak Hasankeyf’in taşınacağı yeni alanda fotoğraf çekerken gözaltına alınan Depardon hakkında Batman emniyetinde işlem yapıldı. ‘Örgüt propagandası’ iddiasıyla savcılığa çıkarılan Depardon daha sonra serbest bırakıldı. İdari gözetim kararı olmamasına rağmen Gaziantep’teki Geri Gönderme Merkezi'ne götürülen Depardon’un iki fotoğraf makinası ve kartlarına el konuldu. Depardon 18 gündür sınır dışı edilmek için bekliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG