Erişilebilirlik

Sierra Leone’de Ölü Sayısı 300’ü Geçti


Sierra Leone’nin başkenti Freetown’ı vuran toprak kayması ve yoğun sellerde ölü sayısı 300’ü geçti.

Yetkililer, kurtarma ekipleri, askeri personel ve endişeli akrabaların çamurların içinde arama çalışmalarını sürdürürken, ölü sayısının daha da artmasını beklediklerini söylediler.

Amerika’nın Sesi muhabiri Kelvin Lewis, arama ekiplerinin canlı birini bulma konusunda artık pek umudunun kalmadığını bildirdi.

Lewis, “Hala kazı çalışmaları yapıyorlar çünkü birçok bina hala çamur altında. Edindiğim izlenime göre, sadece cesetleri arıyorlar. Artık canlı birini bulabileceklerini sanmıyorum” diye konuştu.

Lewis, Freetown’da ziyaret ettiği bir morgun kapasitesinin taştığını, her yerde cesetlere rastlandığını aktardı.

Lewis’e göre, akrabalar cesetlerin bazılarının kimliğini teşhis ederek götürdü. Geri kalanların ise toplu mezarlara gömülmesinin tavsiye edildiği çünkü morgda yeni cesetler için yer açılması gerektiği belirtiliyor.

Kızılhaç’tan bir sözcü Fransız haber ajansına yaptığı açıklamada, en az 312 ölü saydıklarını kaydetti. Yetkililer, binlerce kişinin de evsiz kaldığını ifade ediyor.

Toprak kayması, aşırı yağışların ardından dün erken saatlerde birçok kişinin uykuda olduğu bir zamanda meydana gelmişti. Görgü tanıkları, yolların çamur nehrine dönüştüğünü söylemişti.

XS
SM
MD
LG