Erişilebilirlik

Sarrazin Partiden İhraç Edilmiyor


Sarrazin Partiden İhraç Edilmiyor

Almanya'da yaşanan Müslüman ve Türk göçmenler hakkında rencide edici ırkçı açıklamalar yapan Thilo Sarrazin'in, üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti SPD’den ihraç edilmeyeceği açıklandı.

Alman Federal Merkez Bankası Yönetim Kurulu eski üyesi Sarrazin, kendisi hakkında ihraç talebinde bulunan SPD Berlin teşkilatı üyeleri ile yaptığı toplantıda, açıklamalarına açıklık getirdiğini, ırkçılık ve ayrımcılık hedeflemediğini belirttiğini söyledi. Sosyal demokratik ilkelere ters düşecek bir görüş sahibi olmadığını da savunan Sarrazin, amacının göçmenlere hakaret değil, onların uyumunu sağlamak olduğunu ifade etti.

Üyelerinin parti tüzüğüne aykırı davranmadığının saptandığını açıklayan SPD ise 66 yaşındaki Sarrazin'in ihracı konusundaki teklifi geri çekti. Sarrazin'in açıklamasını ınandırıcı bulmayan, sözlerini taktik olarak niteleyen ve SPD'de kalmasını büyük bir skandal olarak tanımlayan siyasi yorumcular, Sosyal Demokratlar'ın oy kaybı korkusu nedeniyle böyle bir karar aldığını savunuyorlar.

Sarrazin'in Türkler'in genetik olarak aptal ve miskin olduğunu iddia eden 'Almanya Kendini Yok Ediyor' adlı kitabı, piyasaya çıktığı 2010 Eylül ayından bu yana en çok satan kitaplar listesinin üst sıralarından inmiyor. Çeşitli kamuoyu araştırmalarında Almanlar'ın yüzde 18'i Sarrazin'in bir parti kurması durumunda ona oy vereceklerini açıklamıştı. SPD'nin Türk kökenli üye ve milletvekilleri ise ırkçılığa varan açıklamalar yapan Alman siyasetçinin partiden atılması çağrısında bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG