Erişilebilirlik

Aydan Özoğuz: 'Almanya'daki Türkler Kabuğuna Çekilmemeli'


Aydan Özoğuz

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Türk kökenliler yıllardır siyasetin içinde yer alıyor ve başta Almanya olmak üzere çok sayıda Türk kökenli milletvekili bulundukları ülkenin parlamentolarında görev yapıyor. Bunlardan biri de Federal Alman Parlamentosu’nda Sosyal Demokrat Parti SPD’li milletvekili Aydan Özoğuz. Üç milyona yakın Türk kökenlinin yaşadığı Almanya’da 611 kişilik Federal Parlamento’da beş Türk kökenliden biri olan Özoğuz, 1967 yılında Hamburg kentinde doğduğunu, kendini iki kültürlü ve iki ulusu da içinde taşıyan biri olarak tanımladığını söylüyor.

2004 yılında SPD’ye üye olan ve çok kısa bir sürede siyasi basamakları tırmanan Özoğuz, seçimini Sosyal Demokratlardan yana yapmasını partinin eşitliğe verdiği önemle gerekçelendiriyor.

SPD partisinin meclis grubu uyum politikası sözcüsü Aydan Özoğuz, Almanya’da yaşayan Türk kökenlilerin uyum başta olmak üzere çok sorunla karşılaştığını, eksikliklerinin ise tek sesle haraket edememeleri olduğunu belirtiyor.

Merkez Bankası Yönetim Kurulu eski üyesi Thilo Sarrazin'in yayınladığı 'Almanya kendisini yok ediyor' kitabı ile başlayan süreç sonrasında yürütülen tartışmaların ülkede yaşayan Türklerin kalbini kırdığını savunan Federal Meclis Milletvekili, bunun karşılığında kendi kabuğuna çekilmenin de doğru olmadığı görüşünde.

Bundan kısa bir süre önce Bilkay Öney’in, Baden-Württemberg eyaletinde yeni kurulan kabinede, eyalette ilk kez oluşturulan Uyum Bakanlığı görevine atanmasına çok sevindiğini anlatan Aydan Özoğuz, Türk kökenli gençleri siyasete katılmaya çağırıyor.

XS
SM
MD
LG