Erişilebilirlik

Sarraf’ın FBI Sorgusunun Görüntüleri İçin Gizlilik Kararı Kalkabilir


New York’ta yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf davasına Amerikan medyası da büyük ilgi gösteriyor. Sarraf’ın şimdiye kadar yapılan duruşmalarını ve dava sürecini, Türk gazetecilerin yanı sıra çok sayıda da Amerikalı gazeteci de izliyor.

Sarraf’ın, yapılan ilk sorgusunda yaptığı mal beyanı, İngilizce’yi ne kadar bildiği Türk medyası kadar Amerikan medyasında da geniş yankı bulmuştu.

Sarraf’ın Miami’de yakalandıktan sonra FBI’a verdiği görüntülü ifadesi de dava dosyasına gizlilik kaydıyla girdi.

Davayı yakından izleyen New York Times muhabiri Benjamin Weiser ile Newsday gazetesi muhabiri John Riley, mahkemenin hakimi Richard Berman’a yaptıkları yazılı başvuruda, gizlilik kaydı olan Sarraf’ın FBI’a verdiği ifadelerin görüntülerini mahkemeden istedi.

Görüntülerin kayıtlarını mahkemeden isteyen yayın kuruluşları, gerekçe olarak Sarraf’ın FBI sorgusunun ayrıntılarının savunma ve iddia makamı tarafından yapılan duruşmalarda dile getirildiği, bu nedenle sorgunun görüntülerinin yayınlanmasında bir sakınca olmadığını belirttiler.

Serbest kalsaydı Manhattan’da nerede yaşayacaktı?

İki gazeteci ayrıca avukatı Brafman tarafından hazırlanan kefalet paketinde Sarraf’ın serbest kalması halinde Manhattan’da kiraladığı evin adresinin de verilmesini talep etti.

Hakim Berman da gazetecilerin yaptığı bu başvuruyu ‘kabul edilebilir’ bularak gizlilik kararının kaldırılmasını tartışmaya açtı.

Hakim Berman, savcılık ve Sarraf’ın avukatlarına gizlilik kararı olan FBI sorgusunun kayıtlarının medyaya verilip verilmemesi konusunu karşılıklı olarak tartışmaya davet etti.

Mahkemenin yakın bir süre içinde gizlilik kaydının kaldırılıp kaldırılmaması yönünde kararını açıklaması bekleniyor.

Sarraf’ın FBI sorgusunda gizlilik kararı kalkarsa, FBI tarafından Miami’de yapılan ilk sorgusunun görüntüleri kamuoyuyla paylaşılmış olacak.

İngiliz hukuk firması Sarraf’ı savunacak

Öte yandan Rıza Sarraf, savunmasını üstlenen avukat sayısını arttırmayı sürdürüyor. Sarraf, son olarak dünyanın on büyük uluslararası hukuk firması arasında olan ünlü İngiliz, Clifford Chance ile anlaştı.

Şirketin Washington bürosundan George Kleinfeld, New York bürosundan Edward O’Callaghan, Sarraf’ın savunma ekibine katıldı.

Sarraf, bir süre önce New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara’nın en yakın arkadaşlarından biri olan Eski Amerika Adalet Bakan Yardımcısı Viet Dinh’i de savunma ekibine dahil etmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG