Erişilebilirlik

Sarraf Davasındaki İfadesi Giuliani’nin Başına Dert Açtı


Rıza Sarraf'ın avukatlığını üstlenen New York eski Belediye Başkanı Rudy Guiliani aynı zamanda Başkan Donald Trump'a çok yakın bir isim

New York’ta 14 aydır tutuklu yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın avukatlığını üstlenen Rudolph Giuliani’nin başı, davayla ilgili verdiği yazılı beyannameden dolayı derde girebilir.

Hukuk uzmanları Sarraf davası kapsamında verdiği bir ifadenin, Giuliani’nin davadan el çektirilmesine yol açabileceği yorumunda bulunuyor.

Rudolph Giuliani temsil ettiği hukuk şirketinin, Türkiye devletiyle temasları ve hukuki ilişkisinin Sarraf davasını üstlenmesinde çıkar çatışması yaratıp yaratmayacağı yönünde mahkeme yargıcı Richard Berman tarafından sorulan bir dizi soruya yanıt verdi. Sarraf davasını üstlenmesinin müvekkilinin savunması adına bir çıkar çatışması yaratmayacağını vurgulayan Giuliani, Hakim Berman’ın davayla ilgili olmayan bazı sorularını da yanıtladı.

Bu sorulardan biri de Başkan Donald Trump’ın yedi ayrı Müslüman ülkeden gelen göçmenlere getirilen kısıtlamalarla ilgili kararnamesiyle bir bağlantısının olup olmadığı yönündeydi. Giuliani’ye bu kısıtlamalar çerçevesinde Trump hükümetine bir hizmet sağlayıp sağlamadığı da soruldu.

Giuliani, pazartesi günü verdiği noter onaylı yazılı ifadesinde, “Ne ben ne de benim firmam, Trump hükümetinin temsilciliğini yapıyor. Özellikle de Trump hükümetinin her hangi bir komisyonunda Müslümanlar’a getirilen kısıtlamayla ilgili bir hizmet vermedim. Açıkça Trump yönetimi tarafından yayınlanan kısıtlama kararnamesin yazılmasına bir katkım olmadı” demişti.

Ancak Başkan Donald Trump’a yakınlığıyla bilinen New York eski belediye başkanı, geçen Ocak ayında Fox Haber Televizyonu’na yaptığı açıklamada Trump’ın Müslüman ülkelerden gelen kişilere giriş yasağı getiren kararnamesi yayınlanmadan önce, bu kararnamenin yasallığının sağlanması için Başkan Trump’ın bizzat kendisini arayıp bir komisyon kurmasını istediğini açıkladı.

Başkan Trump’ın talebi üzerine bu komisyonu oluşturduğunu söyleyen Giuliani komisyonda yer alan isimleri de verdi. Rudolf Giuliani FoxNews’a verdiği demeçte, Müslümanlar’a getirilen kısıtlamalarla ilgili kurulan komisyonda eski Amerikan Adalet Bakanı Michael Mukasey, Cumhuriyetçi Partili Kongre üyeleri Peter King ve Michael McCaul’un da bulunduğunu söyledi.

Giuliani’nin yazılı beyanında “kurmadığını” iddia ettiği bu komisyonun diğer üyesi, eski ABD Adalet Bakanı Mukasey de Rıza Sarraf’ın avukatlığını üstlenen nüfuzlu isimlerden biri. Mahkeme yargıcı Richard Berman’ın Giuliani’ye ilettiği sorular, Mukasey’e de sorulmuştu.

Türkiye üzerinden yaptığı altın ticaretiyle ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan Sarraf’ın güçlü savunma ekibine New York’un en nüfuzlu ve pahalı avukatı Benjamin Brafman liderlik ediyor. Mahkeme yargıcı Richard Berman, Sarraf’ın bu kadar güçlü bir savunma ekibinin ücretini nasıl ödediği konusunda da kuşkulara sahip.

‘Giuliani’ye ceza davası açılabilir, barodan atılabilir’

Amerika’nın Sesi’nin görüşüne başvurduğu hukukçular Giluiani’nin federal mahkemeye verdiği yeminli ifadenin başına iş açabileceği görüşünü dile getiriyor. Hukukçular Giuliani’nin son verdiği ifadenin dört ay önceki televizyon demeciyle çelişmesinin, mahkemeye yalan ve yanıltıcı beyanda bulunmak olduğunu savunuyor.

Sarraf davasında Giuliani ve Mukasey’nin çıkar çatışması duruşmalarını izleyen New York Barosu’na kayıtlı ceza avukatı Hasan Akbulut, mahkemeyi yanılttığı tespit edilirse Giuliani’nin Sarraf’ın avukatlığını sürdüremeyeceğini öne sürdü.

Eski New York belediye başkanının bu beyanının başına dert açabileceğini savunan Akbulut, “Giuliani bu yüzden barodan atılabilir. Hakkında ceza davası açabilir” diye konuştu.

Amerikan medyasının gündemi

Rudolf Giuliani’nin Sarraf davasında verdiği ifade, Amerikan basının da gündemi oldu. Haberlerde, Giuliani’nin başının büyük derde girebileceği kaydediliyor.

Özellikle Müslümanlar’a kısıtlama getiren kararnameyle ilgili mücadele eden sivil toplum örgütlerinin, Giuliani hakkında dava açabileceği ve bu konunun peşini bırakmayacakları belirtildi.

New York Daily News, “Kısıtlamalardaki Rolünü Sakladı” başlıklı haberinde, ağır bir dille eleştirdiği eski New York belediye başkanını sahtekarlıkla suçladı.

Huffington Post konuyla ilgili haberinde, Giuliani’nin Fox TV’de yaptığı açıklamayla, Hakim Berman’a verdiği ifadedeki zıtlığı eleştirdi.

'İyi bir avukat Giuliani'yi utandırabilir'

Federal mahkemeler konusunda uzman olan New York Eyalet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Stephen Wasby, Bloomberg Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Giuliani'nin ifadesini "dikkatli" yazdığını söyledi. Ancak Fox TV de yayınlanan haberdeki sözlerine işaret Wasby, "Seyahat yasağına karıştığı için son ifadesi nedeniyle iyi bir avukat onu utandırabilir." dedi.​

Güley : ‘Sarraf davasında verdiği yeminli ifade geçerli sayılır’

Sarraf davasını yakından takip eden New York Barosu avukatlarından Yegane Güley, Giulaini’nin mahkemeye verdiği ifadeyi daha önceki açıklamalarıyla çelişkili bulduğunu söyledi.

Güley,” Son yemin altında verilen ifadenin aksine belgeler ve deliller ortaya çıkartılırsa Giuliani yalan ifade vermiş sayılır. Bu aşamada Giuliani’nin Fox TV’ye verdiği demeç yemin altında olmadığı için Sarraf davasında verdiği ifade esas olarak alınır. “ dedi

XS
SM
MD
LG