Erişilebilirlik

Sarı Yelekliler Paris Duvarlarında 


Eylemleriyle iki aydır Fransa'yı sarsan ve ülkede gündemi tümüyle değiştiren Sarı Yelekliler Hareketi, bu hafta sonu 10'uncu kapsamlı eylemine hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un başlattığı "Büyük Ulusal Tartışma" toplantılarına rağmen, Sarı Yelekliler sokak eylemlerine devam etmekte kararlı olduklarını açıkladı. Onuncu eylemin merkezi yine başkent Paris. Paris sokaklarında, Sarı Yelekliler hareketinden kalıcı izler bırakmaya başladı bile.

Medya, siyaset, sosyal medya, kafelerden sonra Sarı Yelekliler artık sokaklarda da günlük yaşamın bir parçası oluyor. Sokak ressamı Pascal Boyart, Fransa'nın büyük ressamlarından Eugene Delacroix'nın Louvre Müzesi'ndeki dev "Özgürlük" tablosunu, Sarı Yelekliler hareketine uyarladı.

PBoy kod adlı sokak ressamının eserinde ülke tarihinin iki önemli olayını birleştiriyor. Birincisi 1830 Devrimini'nde Paris'te Notre Dame Kilisesi'nin önünde bir barikatı sembolize eden Delacroix’nın ünlü ''La Liberté guidant le peuple'' tablosu.

Fransa'da cumhuriyetin ve özgürlüğün sembolü Marianne, elinde Fransız bayrağı ile bu sefer Sarı Yelekliler'e rehber oluyor. Yeni versiyonda, Delacroix'nın tablosundaki Notre Dame Kilisesi önündeki barikatların yerini, Sarı Yelekliler eyleminin sembolü haline gelen Arc de Triomph anıtı alıyor. Silahla ve kılıçla barikatları aşan Fransızların yerine, sarı yelek giyen ve gaz maskesi takan göstericiler geliyor. Yerde ise 'flash ball' nedeniyle gözünden yaralanan bir eylemci kadın deseni dikkat çekiyor.

Sarı Yelekliler 10'uncu eyleme hazırlanıyor

Artık Paris'in günlük hayatının bir parçası haline gelen Sarı Yelekliler de, hafta sonunda 10'uncu büyük eylemlerini düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, halkın taleplerine yanıt olarak Normandiya bölgesinden başlattığı "Büyük Ulusal Tartışma" toplantılarına rağmen eylemlere ara vermeyen Sarı Yelekliler, başkent Paris'te ve tüm Fransa'da yeniden sokağa çıkacak.

Sarı Yelekliler'in bir bölümü, bu toplantılara katılarak görüşlerini açıklamayı savunurken, bir bölümü de bu toplantılara güvenmediğini ve eylemlerin devam etmesi gerektiğini savunuyor.

Facebook üzerinden örgütlenen Sarı Yelekliler, Paris'te Invalides Meydanı'ndan, İtalya Meydanı'na kadar yürüyecek. Bu hafta, hareketin ikinci ayına girmesi kutlanacak, mum ve güllerle olaylarda eylemlerde yaşamını yitiren ve yaralananlar anılacak.

Macron'un danışma toplantılarının ardından düzenlenen ilk eylem olması nedeniyle, hükümetin ve Sarı Yelekliler'in gözü bu eylemde olacak. Yılbaşı tatili nedeniyle 32 bine kadar gerileyen katılım rakamı, 12 Ocak cumartesi günü 84 bine yükselmişti. Bu hafta sonu da Paris'in yanı sıra, Lyon, Bordeaux, Toulouse, Lille gibi büyük kentlerde de eylemler düzenlenecek.

Şikayetlerden sonra reform planı açıklanacak

Sarı Yelekliler Paris Duvarlarında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Sarı Yelekliler eylemlerini sürdürürken, Cumhurbaşkanı Macron da, ülkede her bölgede 600'den fazla belediye başkanı ile bir araya gelerek, belediye başkanlarının taleplerini dinleyecek. Bir yandan da özel olarak açılan internet sitesi ve belediyelerde açılan "şikayet defterleri" aracılığıyla halk, şikayetlerini hükümete iletmeye devam edecek.

Mart ayı ortasına kadar şikayetler hükümete ulaşacak. Macron, Nisan ayında bu şikayetler ışığında hükümetin atacağı adımları içeren bir reform paketi sunacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG