Erişilebilirlik

Sarı Yelekliler'in 10'uncu Eyleminde Toulouse Paris'i Geçti


Fransa'da haftalardır hükümeti ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u protesto eden Sarı Yelekliler'in 10'uncu eylemine bu kez başkent Paris değil, Toulouse kenti damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Macron'un Sarı Yelekliler'in taleplerine yanıt vermek amacıyla başlattığı "Ulusal Büyük Tartışma" toplantılarına rağmen ülke genelinde gerçekleşen gösterilere 84 bin kişi katıldı. Barışçıl biçimde geçen eylemlerde Toulouse kentinde 10 bin, Paris'te 7 bin gösterici hükümeti protesto etti.

Sarı Yelekliler 10'uncu Eyleminde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

Hükümetin, ülke genelinde 3 ay sürecek Ulusal Büyük Tartışma toplantılarının başlamasından sonra ilk kez sokağa çıkan Sarı Yelekliler, 10'uncu kez "daha çok demokrasi, daha çok alım gücü" istedi. Aynı anda ülke genelinde de 200 ayrı noktada tartışma toplantıları organize edildi.

Paris'te sabah saatlerinde Invalides Meydanı'nda toplanan Sarı Yelekliler, 12.00'de İtalya Meydanı'na yürüyüşe geçti. İtalya Meydanı'nda farklı bir güzergahla Montparnasse üzerinden yeniden Invalides'e geri dönen eylemciler 15 km'lik bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte yine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını isteyen ve polis şiddetini protesto eden sloganlar atıldı. Kortej güvenliğini kollarına beyaz bant takan Sarı Yelekli görevliler sağlayınca, yürüyüş boyunca polisle çatışma gerçekleşmedi.

Mumlar ve sarı güllerle eyleme gelen bir grup gösterici, eylemlerde bu güne kadar yaşamını yitiren 10 kişiyi ve 2 bini aşkın yaralıyı andı.

Yürüyüşün sonunda Invalides Meydanı'na yeniden gelindiğinde, polis barikatıyla karşılaşan eylemcilerin büyük bir bölümü dağılırken, 500 kadar kişi, polisle çatışmak için alanda kaldı. Polis, önceki haftalara oranla çok az sayıda gaz bombası ve tazyikli su kullanarak göstericileri dağıtınca, Paris etabı çok büyük şiddet olayları yaşanmadan sona erdi.

Bu arada Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, gösterileri izleyen gazetecilere, polis ve eylemciler tarafından uygulanan sözlü ve fiziksel şiddeti protesto etmek için Republique Meydanı'nda toplandı. Gazeteciler ünlü Republique heykelinin önünde, "Basına özgürlük", "bilgilendirme özgürlüğü" pankartı açtı.

"Street Medic"

Sarı Yelekliler'in düzenlediği son iki toplantının en büyük yeniliği beyaz yelekli ve "Kızılhaç" işaretli sağlık görevlileri oldu. Gösterilerde polisin "flash ball" kullanarak çok sayıda kişiyi yaralaması nedeniyle örgütlenen gönüllü sağlık ekipleri, eylem anında yaralanan göstericilere ilk yardımda bulundu. Kendilerini "Street Medic / Sokak sağlıkçıları" olarak adlandıran gönüllü sağlık görevlileri, VOA Türkçe'ye neden böyle bir hareket kurduklarını anlattı.

Son haftalarda flash ball ve şiddet olayları nedeniyle yaralı sayısının arttığını açıklayan bir sağlık görevlisi, "Bugün, her şey barışçıl gidiyor ve umarız bize ihtiyaç olmaz. Ancak, olaylarda yaralanan olursa hızla müdahale etmek ve ilk yardımda bulunmak için buradayız. Birkaç haftadır çok sayıda yaralıya ilk yardım gerçekleştirdik" dedi. Genç bir ilk yardım öğrencisi de, "Okulun ilk yılındayım. Henüz yolun başındayım. Ama temel ilk yardım konusunda katkım olabilir. Onun için buradayım" diye konuştu.

Toulouse Paris'i geçti

Başkent Paris'in yanı sıra Fransa'nın pek çok kentinde de Sarı Yelekliler 10'uncu eyleme katıldı. Gösterilerin merkez üssü bu sefer başkent Paris'ten Toulouse'a taşındı. Ülkede en büyük gösteriye ev sahipliği yapan Toulouse'da katılım rakamı 10 bini aştı. Yer yer şiddet olaylarının yaşandığı Toulouse'da 24 kişi gözaltına alındı.

France Paris yellow jackets protests
France Paris yellow jackets protests

Geçtiğimiz hafta 6 bin kişinin toplandığı v şiddetli çatışmaların yaşandığı Bordeaux kentinde ise katılım rakamı 4 bine geriledi. Gösterilere Marsilya'da 2 bin 500, Caen Nancy ve Rennes'de 2 bin kişi katıldı.

Fransa genelinde bugün 108 kişi gözaltına alındı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG