Erişilebilirlik

Rusya'yla Çin İşbirliğini Güçlendiriyor


Rusya'yla Çin İşbirliğini Güçlendiriyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Çin ve Rusya, Rus doğalgazının 30 yıl süreyle Çin’e satılmasını öngören tarihi bir anlaşma imzaladı. Uzmanlara göre, 400 milyar dolarlık anlaşma, Ukrayna krizi nedeniyle uluslararası arenada yalnız kalan, ayrıca ABD ve AB'nin yaptırımlarından etkilenen Rusya’yı rahatlatacak

Yaptırımlar Rus ekonomisini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Çin ile Rusya arasındaki tarihi doğalgaz anlaşması Vladimir Putin’in elini önemli ölçüde güçlendirdi.

Putin: “Boru hattının yapımı gelecek dört yıl içinde dünyanın en büyük inşaat projesi olacak.”

Sibirya gazını Çin’in önemli merkezlerine taşıyacak doğalgaz projesinin 10 yıllık bir geçmişi var. Ancak batının yaptırımları daha da sıkılaştırma tehdidi Putin’i elini çabuk tutmaya zorlamış görünüyor. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nden Jeffrey Mankoff da bu görüşe katılıyor:

“Yaptırımlar ve Batı’yla ilişkilerin daha da zor bir dönemece girme ihtimali, Moskova’yı anlaşmayı bir an önce imzalamaya teşvik etti.”

Mankoff’a göre Rusya aceleci davrandığı için pazarlıkta dezavantajlı duruma düştü. Bu yüzden de Çin’in verdiği fiyat geçerli oldu. Ancak yine de birçok kişi anlaşmadan iki tarafın da kazançlı çıktığını söylüyor. 30 yıllık anlaşmayla dünyanın en fazla enerji tüketen ülkesi olan Çin, bu talebi sorunsuz karşılayacak. Rusya da Asya pazarındaki payını güçlendirmiş olacak. Ama anlaşma Rusya’nın yalnızlığını değiştirecek gibi görünmüyor.

Jeffrey Mankoff: “Çin, Asya’da Japonya, Vietnam ve Güneydoğu Asya’daki bazı ülkelerle sorunlu. Rusya da Asya’daki nüfuzunu genişletme arayışında, bu yüzden de bölgedeki sorunlara giderek daha fazla ağırlığını koymak istiyor.”

Doğalgaz anlaşması Moskova’ya, dünyanın en güçlü ülkelerinden biriyle daha sıkı ilişkiler ve ciddi bir para kaynağı sağlıyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, anlaşmanın önemini fazla öne çıkarmadı, Amerikan politikalarını etkilemeyeceğini söyledi:

“Enerji sektörü küresel bir pazar. Daima yeni anlaşmalar imzalanacaktır. Bu yüzden de Çin gibi büyük tüketicilerle Rusya gibi büyük üreticiler alışveriş yapacaktır. Biz, Rusya’ya baskı uygulama politikamızı sürdüreceğiz.”

Anlaşma doğalgazını Rusya’dan alan Avrupa’yı daha karmaşık bir durumla karşı karşıya getirdi. Avrupa doğalgazını başka yerden alsa da Çin’le anlaşan Rusya’nın Ukrayna konusunda kendisine yapılan baskıdan daha az etkilenmesi bekleniyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG