Erişilebilirlik

Rusya'da Putin Karşıtı Protestolar


Rusya’da yüzlerce gösterici, Devlet Başkanı Vladimir Putin’i protesto etmek için 32 şehirde sokağa çıktı. Sürgündeki muhalif işadamı Mihail Hodorkovski'nin destek verdiği "Açık Rusya" hareketinin düzenlediği gösterilerde gergin anlar yaşandı.

Başkent Moskova’daki gösteride 100’lerce muhalif, Putin’in 2018’deki seçimlerde aday olmaması için çağrı yaptı. Devlet Başkanlığı İdaresi Ofisi’ne yakın bir parkta toplanan göstericiler daha sonra polis eşliğinde idare ofisine giderek dilekçe verdi.

St. Petersburg’da da 200 kadar gösterici izinsiz eylem yaptı. Polis bazı göstericileri gözaltına aldı.

Rus yetkililer, muhalif örgüt Açık Rusya’yı eylemleriyle ilgili uyarmakla kalmayarak kara listeye aldı.

Rus başsavcılığı, Mihail Hodorkovski'nin kurduğu Açık Rusya ve iki örgütün daha sakıncalı olduğunu duyurdu. Diğer iki örgüt, ABD’de kayıtlı olan Modern Rusya ve İngiltere kayıtlı bir başka Açık Rusya.

Örgütlerin sakıncalılar listesine alınması, Rusya için faaliyet göstermelerini yasaklıyor. Yasağa uymayanlar para ve hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Polis, bugünkü gösteriler öncesi Açık Rusya hareketinin Moskova’daki bürolarını basmıştı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan grubun sözcüsü Maria Galitskaya, polis baskınının siyasi nedenlerden olduğu fikrinde. Galitskaya, polisin kapıları ve çekmeceleri kırdığını ancak yasal olmayan giçbir şey bulamadığını söyledi

Putin, gelecek yıl yapılacak seçimlerde aday olup olmayacağını henüz açıklamadı. 2000-2008 yılları arasında iki dönem devlet başkanlığı yapan Putin, daha sonra 4 yıl başbakan olarak görev yapmış, 2012’de üçüncü dönem için devlet başkanlığı koltuğuna oturmuştu. Anayasa değişikliği ile devlet başkanlığı görevi 4 yıldan 6 yıla çıkarılmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG