Erişilebilirlik

Rusya: ‘Suriye’de 40 IŞİD Militanı Öldürüldü’


Rusya, Suriye’nin doğusundaki Deir el Zur (Deyrizor) kenti yakınlarında düzenlediği hava operasyonunda IŞİD’in 4 üst düzey komutanı dahil 40 civarında örgüt militanını öldürdüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, SU-34 ve SU-35 uçaklarınca düzenlenen operasyonun, üst düzey IŞİD komutanlarının Deir el Zur civarındaki gizli bir yer altı üssünde toplantı yaptığını gösteren 5 Eylül tarihli bir istihbarat raporu üzerine yapıldığını açıkladı.

Öldürülenler arasında IŞİD’deki yabancı savaşçıları idare eden Ebu Muhammed El Şimali’nin de bulunduğu belirtildi.

Bakanlık ayrıca, IŞİD’in “Savaş Bakanı” Gulmurod Halimov’un da sözkonusu toplantıda olduğu ve operasyonda ağır yaralanarak daha sonra öldüğü, 20 km. güneydoğudaki el-Muhasan bölgesine götürüldüğü yönünde kanıt bulunduğunu açıkladı.

Geçmişte Tacikistan’ın özel polis kuvvetlerinin ABD’nin eğittiği komutanı olan Halimov, Nisan 2015’te IŞİD’e katılmış ve daha sonra yayınladığı bir videoda, ülkesine şeriat getirmek ve cihadı Rusya ve ABD’ye taşımak için evine geri döneceği sözünü vermişti.

Tacikistan’ın ulusal güvenlik dairesinden üst düzey bir yetkili, Rus RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, Moskova’dan Halimov’un öldüğünü kanıtlayan detaylar istendiğini söyledi.

Suriye hükümet güçlerinin Salı günü, Rusya’nın da desteğiyle, Deir el Zur kentinde IŞİD militanlarının üç yıla yaklaşan kuşatmasını kırdığı bildirilmişti.

XS
SM
MD
LG