Erişilebilirlik

Rusya Sovyet Dönemine Geri mi Dönüyor?


Rusya Sovyet Dönemine Geri mi Dönüyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Kırım krizi başladığından beri Cumhurbaşkanı Vladimir Putin yönetiminde çok daha cüretkar bir politika izlemeye başlayan Rusya için hedefin Sovyetler Birliği’nin eski günlerine dönmek mi olduğu sorusu soruluyor

Tarih Profesörü Andrei Zubov bir yazısında Vladimir Putin’in Uknayna’daki eylemlerini Adolf Hitler’in Avusturya’yı ilhak etmesine benzettiği için Moskova Dış İlişkiler Devlet Enstitüsü’nden atıldı.

Zubov bir gazetede çıkan yazısını iki nedenle yazdığını söylüyor: “Şöyle düşündüm. Sovyetler Birliği’nde yaşamıyoruz; ama bakalım totaliter geçmişimizden ne kadar uzaklaşmışız. Makale kısmen halka yönelik bir uyarı, kısmen de bilimsel bir tezdi.”

Zubov’un görevden alınması ve bağımsız medyaya yönelik son baskılar, Sovyet dönemini hatırlatırcasına muhalefet üzerindeki kontrolun güçlendirildiğini gösteriyor.

Ancak Moskova’daki Carnagie Merkezi uzmanı Masha Lipman Sovyetlerle bugünkü Rusya arasında önemli farklar olduğunu söylüyor, özellikle ideoloji olmamasını örnek gösteriyor: “Sosyalist, komünist ne derseniz deyin. Sovyetler’de bir fikirler demeti, bir değerler formülü vardı. Bunlar Batı’dakilerden çok farklıydı.”

Bununla birlikte Batı hala bir numaralı hasım olarak görülüyor. Rus parlamentosu çifte vatandaşlığın açıklanmasını zorunlu kılan bir ceza yasası çıkarmaya hazırlanıyor.

Vladimir Putin: “Kimin Rusya’da yaşadığını, ne iş yaptığını bilmek hakkımız. Bunun yanıtı verilmeli. Ama o kadar. En önemli olan şey, bunların kayda geçmesi.”

Profesör Zubov hükümetin eski uygulamalara dönmesini şöyle açıklıyor: “Orta ve daha yaşlı kuşakların çoğu belirli bir düşünce tarzına alışık. Yeni fikirleri reddediyorlar. Bu yüzden içlerindeki eski fikirleri canlandırmak kolay.”

Yeni yasada esas olarak hem Rus hem Ukraynalı olan çifte vatandaşlar hedef alınıyor. Moskova Carnegie Merkezi’nden Masha Lipman bunu uluslararası Sovyet kimliğinden uzaklaşma olarak görüyor: “Kırım’daki gelişmeler Putin ve Rusya’yı genelde gittikçe milliyetçi görünen bir konuma sürüklüyor.”

Etnik milliyetçi politika Rusya için Sovyetler’in uluslararası kimliği kadar tehlikeli olabilir. Buarada yeni fikirler geliştirmede eski uygulamalar hala hazır bekliyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG