Erişilebilirlik

'Rusya Kırım'daki Demokratik Hareketleri Bastırmaya Çalışıyor'


Rusya'nın el koyduğu Ukrayna askeri gemilerinin personelinin yargılandığı Simferepol'deki davayı izlemeye giden Tatar aktivistler (Kasım 2018)

Sürgündeki Kırım Tatar Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, Moskova’nın bir süre önce Akmescit’te (Simferopol) düzenliği baskınların, Rus işgali altındaki Kırım yarımadasında bulunan demokratik hareketleri bastırma amaçlı olduğunu söyledi.

Rus yetkililer hafta ortasında “İslamcı militanlara operasyon” gerekçesiyle düzenledikleri baskınlarda 20 Kırım Tatarını gözaltına almıştı.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği temsilcisi Büyükelçi Mykola Tochytskyi, birlik ülkelerine yaptığı çağrıda Rusya’nın Kırım’da düzenlediği “yasadışı ev aramaları ve tutuklamaları” şiddetle kınamaları çağrısında bulundu.

Rus yetkililerin işgale karşı çıkan Kırım Tatarlarını hedef alması, ABD ve AB tarafından sıkça eleştiriliyor.

VOA Rusça Bölümü’ne konuşan Rıfat Çubarov, Rusya’nın Kırım’ı işgal altında bulundurduğu beş yıldan bu yana, geçen Çarşamba düzenlenen baskında bu kadar çok kişiyi tutuklamasının, Kırım Tatar toplumuna gözdağı vermeyi amaçladığını savundu. Çubarov, “Rusya Tatarları Kırım’dan atmaya çalışıyor, başka bir açıklama göremiyorum” diye konuştu.

Çubarov, Rus güvenlik kuvvetlerinin evlere baskın yaptığını, süresiz tutuklu bulunan Ukraynalı ve Tatarların yargılandığı duruşmaları izleyen aktivistleri de tutukladığını bildirdi. Kırım Tatar Meclisi Başkanı, bu aktivistlerin Rusya’nın tutukladığı Ukrayna Deniz Kuvvetleri askerlerinin davasını sosyal medya üzerinden canlı yayınlamaya çalıştığını, bu kişiler sayesinde tüm dünyanın Kırım’da olup bitenleri öğrendiğini söyledi. Çubarov son tutuklamalarla Rusya’nın Kırım’ın dünyayla bağlantısını kesmeye çalıştığını, öte yandan da Kırım Tatarlarına “beğenmiyorsanız çekin gidin” mesajı verdiğini savundu.

Çarşamba günkü tutuklamalar Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nca protesto edildi. Rus yetkililerse bunun “Hizbül Tahrir” operasyonu olduğunu bildirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 16 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:19 0:00
XS
SM
MD
LG