Erişilebilirlik

Romanya Türk Gazetecinin Türkiye’ye İade Talebini Reddetti


Romanya Türkiye’nin terörle suçladığı gazeteci Kamil Demirkaya’nın iade edilmesi talebini reddetti. Savcıların, Türkiye’nin talebinin ‘ideolojik ve siyasi’ olduğu yönündeki iddialarını kabul eden mahkeme ‘Demirkaya’nın iade edilmesi için hiçbir yasal dayanak bulunulmadığı’ kararıyla davayı düşürdü.

2019 yılı Ocak ayı itibariyle AB’de dönüşümlü başkanlık görevini devralacak olan Romanya için çok hassas olan bu dava Cuma günü Bükreş mahkemesinde sonuçlandı.

Türkiye, Zaman gazetesinde çalışan Kamil Demirkaya’nın 2016 darbe girişiminin arkasında olduğu ve terör grubu olarak nitelendirdiği Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantıları bulunduğugerekçesiyle Demirkaya’nın iadesini istemişti.

Türkiye’nin iade talebi üzerine şu an yaşadığı Romanya’da Aralık ayının başında gözaltına alınan Demirkaya Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada ‘Türkiye’de adaletin işlemediğini’ savundu, “Romanya yargı sistemine güveniyorum” dedi.

Demirkaya, hakkındaki terör zanlısı suçlamasını reddediyor.

İki yıldır yaşadığı Romanya’da sığınma talebinde bulunan Demirkaya Türkiye’de kapatılan Zaman gazetesinin buradaki biriminde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG