Erişilebilirlik

Rejim Muhalifi Suriyeli Anne Kız İstanbul’da Öldürüldü


Rejim muhalifi Suriyeli anne kız, İstanbul Üsküdar’daki evlerinde ölü bulundu. 60 yaşındaki Aroubeh Barakat geçmiş yıllarda gazeteci olarak çalışmış Suriyeli rejim muhaliflerinden biriydi. Barakat’ın kızı Halla Barakat ise bu yıl Şehir Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun olmuştu. Suriye haberleriyle tanınan Orient News için muhabirlik yapan Halla Barakat, TRT World’de editörlük de yapmıştı.

22 yaşındaki gazeteci, Suriye rejime yönelik eleştiriler haber ve paylaşımlarıyla tanınıyordu.

Cinayetler, iki gün boyunca Halla Barakat’a ulaşamayan arkadaşlarının polise haber vermesiyle ortaya çıktı. İhbar üzerine kapıyı kırarak eve giren İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri, anne kızın cesetleriyle karşılaştı.

Edinilen bilgilere göre, Halla ve Aroubeh Barakat önce boğuldu, ardından da bıçaklanarak öldürüldü. Polis, anne kızın cesetlerin üzerine deterjan dökülmüş olduğunu da tespit etti.

Barakat ailesinin çevresi, Suriye rejimi ve IŞİD üzerinde duruyor

Aileyi tanıyan bir kaynak Amerika’nın Sesi’ne verdiği bilgide, Suriye rejiminin Barakat ailesini tehdit ettiğini söyledi: “Yakın çevresi Esat rejimi ve IŞİD üzerinde duruyor. Aile daha önce de rejim tarafından tehdit edilmişti. Ben IŞİD olacağına ihtimal vermiyorum. Daha önce IŞİD, Gaziantep ve Şanlıurfa’da cinayetler işledi. Ve bunları IŞİD’in yaptığı hemen ortaya çıktı. Eğer baş şüpheli rejim, bu cinayetleri işlemediyse onların varlıklı olduklarını bilen birileri yapmış olabilir. Ve bu cinayete, siyasi cinayet süsü vermek isteyebilir. Ama yine de rejim baş şüpheli.”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Suriyeli anne-kız cinayetiyle ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

Hamiş Suriye Kültür Evi’nden Şenay Özden, Facebook’tan yaptığı paylaşımda “Cinayeti kimin işlediği henüz bilinmiyor. Geçtiğimiz senelerde Antep'te ve Urfa'da da Suriyeli gazeteciler öldürülmüştü. Maalesef artık İstanbul bile Suriyeli gazeteciler ve aktivistler için güvenli değil” yorumunda bulundu.

Türkiye’deki Suriyeli muhalifler, 2015 ve 2016 yıllarında IŞİD’in hedefindeydi

2015 ve 2016 Suriyeli muhalif isimlere yönelik saldırı, tehdit ve cinayetlerin Gaziantep ve Şanlıurfa’da yoğunlaştığı yıllardı. 30 Ekim 2015 tarihinde Arapça yayınlanan Ayn Vatan gazetesinin Yazı İşleri Müdürü İbrahim Abdülkadir'le muhabiri Firaz Hamadi, Şanlıurfa’da öldürüldü. “Rakka Sessizce Katlediliyor” adlı gruba üye iki gazetecinin cinayetini IŞİD üstlendi. Cinayeti işlediği iddia edilen Muaz A., Ağustos 2017’de Şanlıurfa’da yakalandı.

Yine “Rakka Sessizce Katlediliyor” grubundan olan Naji Jarf da, 27 Aralık 2015’te Gaziantep’te sokakta uğradığı saldırıda silahla vurularak öldürüldü. IŞİD’e karşı yaptığı belgesellerle tanınan ve Hentah isimli derginin yayın yönetmenliğini yapan Jarf, hem Suriye rejimi hem de IŞİD karşıtlığıyla biliniyordu.

Gazeteci Jarf’ı öldüren IŞİD’li Eşveri müebbet hapse mahkum edildi

Cinayet sonrası tutuklanan IŞİD militanı Yusuf Hamed Eşveri, Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve tasarlayarak adam öldürmek suçundan iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

“Halab Today” isimli televizyonun muhabiri Muhammed Zahir El Şerkat ise 12 Nisan 2016 tarihinde yine sokak ortasında bu kez maskeli kişiler tarafından öldürüldü.Bu saldırıyı da 13 Haziran 2016’da Ayn Vatan gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ahmed Abdülkadir’in yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıda olduğu gibi IŞİD üstlendi.

Aroubeh ve Halla Barakat cinayetleriyle Türkiye’de öldürülen Suriyeli gazeteci sayısı altıya yükseldi.

XS
SM
MD
LG