Erişilebilirlik

Rehine Operasyonu Kanlı Bitti


İstanbul polisi, Çağlayan Adliyesi’nde DHKP-C üyesi iki militanı tarafından rehin alınan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı kurtarmak için operasyon düzenledi. Operasyonda iki militan öldürülürken savcı Kiraz ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Romanya ziyaretinde gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Avukat cübbesiyle içeri girip Selim Kiraz Savcımızı rehin aldılar. Emniyet, vali sürekli irtibat halinde, kendileriyle bazı görüşmeler yapılıp bu ilişkilerle netice alır mıyız düşüncesiyle bazı adımlar atılıyor. Az öncesine kadar bu süreç devam etti. Sonra içerden bu silah sesleri duyulunca bunun üzerine güvenlik teşkilatımız odaya giriyorlar ve iki teröristi öldürüyorlar" dedi.

Erdoğan: 'Operasyon nedeniyle polisimizi kutluyorum'

Erdoğan, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın başına üç, değişik yerlerine de iki kurşun isabet ettiği söyledi.

Cumhurbaşkanı, ‘Bu ibretlik bir vakadır, tabi ben polisimizin özellikle yaptığı operasyon sebebiyle kendilerini kutluyorum. Çünkü onlarda silah seslerinden sonra odaya girerek gereğini yerine getirdiler. Doktor arkadaşlarımız da ellerinden geleni yapıyorlar" dedi.

Davutoğlu: 'Teröre karşı omuz omuza verme vakti'

Militanların kimliklerini ise Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı. Başbakan, rehine eylemini gerçekleştirenlerin Şafak Yayla, Bahtiyar Doğruyol olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Bütün toplum kesimlerini sükunete, birlik ve beraberliğe davet ediyorum. Şu an omuz omuza verme vaktidir. Bütün vatandaşlarımızı, medyamızı teröre karşı mücadelede en etkin dayanışmayı göstermeye çağırıyorum. Teröre karşı kararlı bir mücadele vereceğimizden herkes emin olmalıdır, atacağımız adımlardan kimsenin şüphesi olmamalı" dedi.

Avukat haklarında yeni bir düzenleme gündemde

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki elektrik kesintileri ile rehine eylemi arasında bağlantı kuran tweet atmasını da eleştiren Başbakan, adliye saraylarına bundan sonra güvenliğin özel güvenlik şirketlerinden alınarak polise devredileceğinin işaretlerini verdi.

Erdoğan gibi Davutoğlu da militanların avukat cübbesiyle girdiğini yineledi ve avukat haklarında bir kısıtlama içeren bir düzenleme yapılabileceğini söyledi. Davutoğlu, "Bugün olay olur olmaz yaptığımız toplantıda bakanlarımıza sorarak bundan sonraki atılması gereken adımlar konusunda gerekli talimatları verdim. Kesinlikle adliye binalarına girerken cihazlardan geçmeleri gerektiğini bildirdim" diye konuştu.

Saldırganlar öğle saatlerinde savcının odasına girdi

Yasadışı örgüte mensup iki militan, tüm Türkiye gibi elektrik kesintisi yaşayan İstanbul’da öğle saatlerinde Çağlayan adliyesinde Berkin Elvan davasını soruşturan Savcı Kiraz’ın odasına girdi. Güvenlik görevlilerinin müdahalesini havaya silah sıkarak engelleyen militanlar, kısa süre sonra ağzı bağlı, başına silah dayanmış savcının fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Gezi olaylarında yaralandıktan 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümünde “sorumluluğu bulunanlardan hesap sormak için” bu eyleme giriştiklerini açıklayan örgüt mensupları savcıyı serbest bırakmak için beş maddelik talep listesi açıklamış, taleplerinin karşılanmaması halinde TSİ 15.36’da Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürüleceğini söylemişlerdi.

Olayın ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü teyakkuza geçti. Özel Harekat birimleri ve rehine kurtarma birimleri Çağlayan Adliyesi’ne gitti. Savcıların bulunduğu altıncı katı boşaltan polis, operasyon için hazırlıkları yapıldı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu ‘rehine eylemi’ ile ilgili yayın yasağı getirdi.

Sami Elvan: ‘Biz adalet istiyoruz, kimsenin burnu kanamasın’

Bu sırada sosyal medya üzerinden bir video yayınlayan Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, “Biz adalet istiyoruz. Hiç kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Başka annelerin ağlamasını istemiyoruz” dedi. Berkin Elvan davasını yakından takip eden isimlerden CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün de baba Elvan’ın kendisine savcının serbest bırakılmasını istediğini aktardı.

Hukukçulardan bir heyet eylemcilerle görüştü

Eylemcilerin görüşmelerde arabulucu olmasını istediği isimlerden Ümit Kocasakal, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gitti. Eylemcilerle telefon görüşmesi yapan Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlarından Şükriye Erden, talepleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Yiğit’le paylaştı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Gökmen Yeşil ve Şükriye Erden’den görüşmeci heyet, eylemcilerle görüştü. Görüşme öncesi saat 16 sularında İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile birlikte kısa bir açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı, eylemin sona ermesi için çalıştıklarını söyledi.

Kapıcı, “Devletin tüm kurumları gerekli yardımları yapıyor. Eylemin amacı bir soruşturma. Berkin Elvan bizim çocuğumuzdur, kardeşimizdir. Onun ölüm olayı hepimizi üzmüştür. Biz hukukçular olarak soruşturmayı zamanında yapmak zorundayız. Hukukun bize çizdiği sınır içinde bunun failleri bulunmaya çalışılacaktır. Devlet ve emniyet yetkilileri tüm gayreti sarf ettik, sarf edeceğiz. Başka müessif bir hadise olmasın istiyoruz” dedi.

Eylemcilerin kimliği hakkında bilgi vermeyen Başsavcı Vekili Kapıcı, adliyeye girişte güvenlik zaafı olup olmadığının da araştırıldığını söyledi.

Cumhuriyet gazetesinden Ahmet Şık’a konuşan militanlar, Berkin Elvan’ı yaralanmasından birinci dereceden sorumlu olan üç polisin kimliklerinin canlı yayında açıklanmasını talep ettiklerini söylediler.

Saldırgan militanlar: ‘Polislerin korunmasından savcılar sorumlu’

Şık’ın sorularını yanıtlayan militanlardan biri, “Savcının dosyayı ilerletmek için bir çabasını görmüyorsunuz. Dosyanın bugüne kadarki gelişim sürecini biliyoruz. Bugüne kadar hiçbir şekilde savcılar olaya el atmadı. Avukatlar ve aileler kamera görüntülerinin peşine düştü. Devrimciler defalarca bunun için eylemler yaptı. Gözaltına alındı. İşkence gördü. Tutuklandı. Bu dosyada savcıların bir adım atması söz konusu değil. Zaten benzer bütün davalarda da yargının ne yaptığı ortada. Sadece devleti ve suçlularını korurlar. Bu dosyada da polislerin korunmasından savcı sorumludur. Kendisine de bunu söyledik zaten” dedi.

Görüşme heyeti, akşam 20 sularında güvenlik gerekçesiyle boşaltılan rehine alınan savcının da bulunduğu altınca kattan çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürü: ‘Odadan silah sesi gelince operasyon başladı’

Polisin düzenlediği operasyonda iki militan öldürülürken bir militan yaralandı. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, operasyon sonrası adliyede yaptığı savcının odasından silah seslerinin gelmesi üzerine operasyonun başlatıldığını söyledi. Altınok, 6 saat boyunca sabırla, metanetle ve bütün güvenlik önlemlerini alarak yaptığımız çalışmalar sonucunda “Maalesef odadan silah seslerinin gelmesi üzerine emniyet güçlerimiz operasyon yapmışlardır” dedi.

Kapıcı: ‘Terörle mücadele hukuk çerçevesinde sürdürülecek’

İstanbul Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı ise militanların adliyeye nasıl girdiğinin araştırıldığını yineledi. Kapıcı, “Hukukun el verdiği sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla terörle mücadele devletimizin tüm birimleri tarafından yürütülecektir. Değerli meslektaşımız hastanede, umarım tekrar mesleğine kavuşur”diye konuştu.

XS
SM
MD
LG