Erişilebilirlik

Rehin Asker Ailelerinden PKK’ya Çağrı “Çocuklarımızı Bırakın”


Rehin Asker Ailelerinden PKK’ya Çağrı “Çocuklarımızı Bırakın”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

PKK’nın Güneydoğu’da değişik tarihlerde kaçırdığı askerlerin aileleri Diyarbakır’da buluştu. Aileler ortak bir basın toplantısı düzenleyerek örgüte çocuklarını bırakma çağrısı yaptı.

‘Her gece oğlumun adını sayıklayarak uyanıyorum’ Bu sözler 2015 yılında Tunceli’de kaçırılan asker Müslüm Altıntaş’ın babasına ait. Kimisi Balıkesir’den, kimisi Gaziantep’ten kimisi Malatya’dan, Siirt ve Mardin’den… Yolları Diyarbakır’da İnsan Hakları Derneği’nde kesişti. Buluşma nedenleri PKK tarafından kaçırılan asker çocukları. Aileler, değişik tarihlerde yol keserek asker kaçıran PKK’ya çağrı yapmak üzere Diyarbakır’da bir araya geldi.

İlk sözü Tunceli-Erzincan karayolunda kaçırılan Astsubay Semih Özbey’in babası Gürsel Özbey aldı. Oğlunun yaşayıp yaşamadığını bilmediğini söyleyen baba Özbey, hem devlete hem PKK’ya çağrı yaptı. Özbey, “Bu çocuklar sağ mı? Yaşıyor mu? Bu çocuklar ne yiyor, ne içiyor bu çocukların güvenliği yaşadığı şartlar nedir? Bunları bilmemiz haktır. Ben burada devlete de seslenmek istiyorum, anayasa diyor ki, devlet vatandaşın can mal yol güvenliğini sağlamakla mükelleftir. Bu çocuklar kendileri gidip örgüte teslim olmadı, bu çocuklar devletin karayolunda alındı. Siz devlet olarak bu çocuklara sahip çıkamadınız, bari bugün bu ailelerin mağduriyetini giderilmesi için ne gerekiyorsa, hep birlikte yapalım. Çocuklarımız getirelim, çocuklarımızı sağ salim ailelerine kavuşturalım. Benim eşim kanser hastası, tedavi görüyor bunun hatırına bu çocukların gelmesi için mücadele verelim. Bu arada örgüte de şunu söylemek istiyorum; evet çocukları götürdünüz 24 ay elinizde olan var, 27 ay elinizde olan var gerekli mesajları verdiniz artık bizleri cezalandırmayın. Eğer bize bu acıları yaşatıyorsanız artık yeter. Çocukları bize sağ salim teslim edin ailelerine kavuşturun” dedi.

Kardeşi Ferdi Polat 2015 yılında Şırnak kent merkezinde kaçırılan Ali Polat ta örgüte seslendi. Polat, kardeşinin bırakılmasını isteyerek, “Kardeşim infaz edildiyse cenazesini, edilmediyse bir videosunu görmek istiyorum. Artık yeter 18 aydan beri, 20 aydan beri hangi ana hangi baba bu kadar evladını sesini duymadan durabilir. Biz gariban çocuklarıyız. Hangi bir zengin aile çocukları var orada. Ben devlete de sesleniyorum, analar ağlamasın yürekler sızlanmasın” diye konuştu.

Songül Altıntaş’ın asker oğlu Müslüm Altıntaş ta, 2015 yılında Tunceli’de kaçırıldı. Altıntaş, iki yıldan beri oğlunun sesini duymadığını ifade ederek şunları söyledi; ”Artık yeter, bu çocukları bırakın. Başbakana, Cumhurbaşkanına sesleniyorum; biz bu çocukları askere gönderdik, başına bir olay geldi, peşine düşmeyecek misiniz? Askeri devlete teslim ettik. Bu olay başına gelmiş olabilir niye kurtarmıyor? PKK’ya sesleniyorum oğlum sizinle savaşmadı üzerinde asker kıyafeti bile yok. Niye bu acıyı bize yaşatıyorsunuz? İki yıl olacak oğlumun sesine ve yüzüne hasretim.”

Siirt’ten gelerek oğlu için çağrı yapan Şirin Sungur’un da benzer talebi vardı. Kürtçe konuşan Sungur, 2015’te Diyarbakır’ın Lice ilçesi yakınlarında kaçırılan oğlu Süleyman Sungur’un suçsuz olduğunu belirterek, “Oğlumun bir şeyi yok. Orada askerdi bir suçu yok, nişanlısı onu bekliyor. Allah için bıraksınlar. Rica ediyorum oğlumu bırakın. Türkiye’ye sesleniyorum, bıraksınlar lütfen iki yıldır haberim yok ölmüş mü sağ mı? Ben de kürdüm, oğlumu bırakmanızı rica ediyorum. Ben de Kürdüm saklamıyorum ama ricam bırakın oğlumu”şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan İHD Şube Başkanı Raci Bilici ise halen PKK’ın elinde 13 asker ve polisin olduğunu söyledi. Bilici, bunların bırakılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, “Biz bölge insan hakları savunucuları olarak, burada çağrıda bulunuyoruz; bizim üzerimize ne düşerse hazırız, alınması için özgürlüklerine kavuşması, mağduriyetlerin giderilmesi noktasında. Umuyoruz PKK ve hükümet bizi dinler bunun koşullarını oluşturur çatışmaların bitmesi ya da buna zemin hazırlayacak şeyler olabilir. Bu tamamıyla insani temelde yapılan bir çağrıdır” dedi.

Bu arada PKK, bir süre önce Tunceli'de kaçırdığı öğretmen Necmettin Yılmaz'ı öldürdüğünü açıkladı.

XS
SM
MD
LG