Erişilebilirlik

İran Riyali Rekor Seviyede Değer Kaybetti


İran Riyali Rekor Seviyede Değer Kaybetti

Amerikan yönetiminin İran’ın Merkez Bankası’nı hedef alan yeni yaptırımlar açıklamasının ardından İran riyali Amerikan dolarına karşı rekor seviyede değer kaybetti. Perşembe gününden bu yana %10 oranında değer kaybeden riyal, dolara karşı 17.000’e geriledi.

Amerikan yönetimi tarafından açıklanan yeni yaptırımlar İran Merkez Bankası’yla iş yapan kuruluşları hedef alıyor. Yaptırımlar tümüyle uygulanırsa İran’ın uluslararası piyasalarda petrol satması zorlaşacak.

Avrupa Birliği bu ay İran petrolüne ambargo uygulanmasını değerlendiriyor. Tahran hükümeti, enerji sektörüne bu tür bir yaptırım uygulanması durumunda Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde bulundu. Bahreyn’de konuşlandırılan Amerikan donanmasının 5. Filosu, Basra Körfezi’nden petrol sevkiyatının herhangi bir şekilde aksatılmasına izin vermeyeceğini bildirdi.

İran Yeniden Füze Denemesi Yaptı

İran Riyali Rekor Seviyede Değer Kaybetti
İran Riyali Rekor Seviyede Değer Kaybetti


Bu arada, İran bugün de füze denemesi yaptığını açıkladı. Resmi haber kaynaklarına göre deniz tatbikatlarının son gününde karadan denize fırlatılan bir Cruz füzesi denendiği bildirildi. İran dün de Hürmüz boğazına yakın bir bölgede orta menzilli füze denemesi yapmıştı. Tahran hükümeti dün ayrıca nükleer enerji tesislerinde kullanılmak üzere yakıt çubuğu ürettiğini ve denemenin başarılı olduğunu bildirdi.

San Francisco Üniversitesi Ortadoğu uzmanı Stephen Zunes, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada yakıt çubuğu denemesinin ciddi bir tehdit oluşturmadığını, İran’ın nükleer silah geliştirebilmesi için önünde uzun bir yol olduğunu söyledi: “Doğru olsun olmasın, güvenlik açısından çok önemli değil. Çünkü burada kullanılan uranyumun yoğunluğu nükleer silah için gerekli olan yoğunluğun çok altında. Tabii haber doğruysa, nükleer programlarının geliştiğinin bir işareti bu. Ancak bu program çok yavaş ilerliyor ve nükleer silah üretebilecek duruma gelmelerine daha yıllar var.”

Amerika ve Avrupa Birliği İran’ın gizlice nükleer silah geliştirmeye çalıştığı görüşünde. İran ise nükleer programının sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

İran resmi haber kaynakları başarıyla denedikleri orta menzilli füzelerin radara yakalanmayan hedefleri de vurabileceğini ileri sürdü.

Zunes, dün denenen füzenin savunma amaçlı olduğunu, saldırıda bulunan uçaklara karşı kullanılabileceğini söyledi. Zunes, İran’ın önleyici saldırıda bulunabilecek ülkelere gözdağı vermeye çalıştığını, denemenin İran’ın saldırı hazırlığında olduğu sonucuna varılmaması gerektiğini de kaydetti.

Fotoğraf Galerisi

XS
SM
MD
LG