Erişilebilirlik

Putin-Erdoğan Görüşmesinde Gündem Suriye ve Ekonomiydi


Erdoğan Putin Görüşmesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ankara’da bir araya geldi. İki lider görüşme sonrası gazetecilerin karşısına geçti ve açıklama yaptı. Rus lider, Erdoğan’ın, ‘uluslararası toplum’ ifadesiyle Rusya’ya yönelik de IKBY’nin vahim hatalar yapmasını önleme çağrısına değinmedi.

Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın açıklamasında, Ankara’nın son günlerde IKBY’nin bağımsızlık referandumu ardından bölgeye yönelik sert mesajlarına karşılık Rusya olarak temkinli davranacaklarını işaret etti. Putin, IKBY konusunda, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldığını kaydetti. Putin, “Irak Kürdistanı’nda yapılan bağımsızlık referandumunu değerlendirdik. İlgili tutumuz Dışişleri Bakanımız açıklamasında yer almıştır. Krizin çözümü konusunda askerlerimiz ve istihbarat birimlerimiz arasında çalışmaların etkinleştirmesini kararlaştırdık” ifadelerini kullandı.

Putin’in işaret ettiği Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ise, IKBY’nin bağımsızlık referandumuna ilişkin sert ifadeler veya yaptırımlar uygulanması gibi hususlar yoktu ve sadece “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız” mesajı verilmişti.

Türkiye’nin IKBY’ye yaptırımlar uygulayabileceğini kaydeden Erdoğan ise, özetle, “Bölgemiz son derece kırılgan hale geliyor. Bölgesel yönetim tüm dostça ikazlarımıza rağmen referandumu düzenlemekte yanlış yapmıştır. Kişisel, kısa vadeli çıkarları uğruna gerilimi tırmandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Bazı yaptırımları hayata geçireceğimizi daha önce ifade etmiştim. Uluslararası toplumun Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinden yana tavır alması büyük önem arz ediyor. Kuzey Irak’ın daha vahim hatalar yapması engellemeli. Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Hiç kimsenin bölgeyi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur” dedi.

Erdoğan, “Türkiye ve Rusya olarak, Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik” açıklaması yaptı.

Putin’in gündemi Suriye ve ekonomi

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamasında Suriye ve ekonomik ilişkiler ön plandaydı. Putin, Suriye meselesinde Erdoğan ile yürüttükleri müzakere sürecine teşekkür ederek, “Suriye’de 4 tane çatışmasızlık bölgesi kurulmasının yerine getirilmesi noktasında anlaştık. Şunu hatırlatmak istiyorum. Bu çatışmasızlık bölgesinin inisiyatifi Sayın Erdoğan ile Soçi’de yaptığımız toplantıda ortaya çıkmıştı. Bu çatışmasızlık bölgelerinin ortaya çıkması epey zor oldu. Ama bütün zorluklara rağmen önemli bir başarıya imza attık. Kanlı iç savaşın durdurulması, teröristlerin tamamen yok edilmesi önem arz ediyor. Birleşmiş Milletler himayesinde Cenevre’de çözüm arayışı sürecine de önemli bir ivme kazandırılmıştır” diye konuştu.

Putin, Türkiye ile Rusya arasında geçen yıl yaşanan siyasi kriz nedeniyle ekonomik ilişkilerde düşüş yaşandığına gönderme yaptı. Putin, özetle, “Ticaret hacmimiz geçen sene düşmüştü ama bu sene bunu telafi ettik. Geçen yıla kıyasla turist sayısı 11 kat arttı ve 2,5 milyon turist sayısına ulaşıldı. Bütün bunlar Sayın Erdoğan ile yaptığımız görüşmeler ve aldığımız mutabakatlar çerçevesinde oldu. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni daha kısa sürede devreye sokmak için çalışma yapıyoruz. Türk Doğalgaz Akımı’nın deniz kısmı inşaatına ağırlık verdik. Ticari yatırım ilişkilerimiz önündeki engellerin kaldırılması için çalışma devam edeceğiz. Tarım ürünleriyle ilgili neredeyse tüm kısıtlamalar kaldırılmıştır. Bunun neticesinde Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatı yüzde 58.7 civarında artmıştır” dedi. Putin’in bu sözelerle Türkiye’yle enerji alanındaki ortaklık beklentisini vurguladı.

Putin, son olarak bugün Erdoğan ile yaptığı toplantıyı “çok verimli ve samimi” bulduğunu söyledi.

İkili ilişkilerde Ortadoğu’da yaşananlara önem verdiklerini kaydeden Erdoğan ise, Suriye konusunda, “Astana Süreci kapsamında çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili durumu ilgili arkadaşlarımızın sürdürmesi konusunda anlaştık. Güven arttırıcı önlemler konusuna daha fazla odaklanmanın gereği konusunda mutabık kaldık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, ekonomi konusunda ise, “Rus turist sayısı da artış göstermiştir. Geçmişte 100 milyar dolar gibi bir hedefimiz vardı, temennim bu hedefe ulaşmamız” sözleriyle turizm örneği verdi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG