Erişilebilirlik

Putin ve Esat Soçi’de Biraraya Geldi


Putin ve Esat Soçi’de Görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Suriye lideri Beşar Esat’ın dün Rusya’nın Soçi kentinde biraraya geldiği açıklandı. Görüşmede Suriye’deki savaşa siyasi çözüm bulmaya odaklanma ihtiyacının ele alındığı bildirildi.

İki ülke, görüşmeyi bir gün sonra duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, görüşmenin, Rusya’nın Türk ve İranlı yetkililerle varabileceği anlaşmaların uygulanabilir olmasını sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Kremlin ve Suriye’nin SANA haber ajansı, Putin’in Suriye’deki askeri operasyonların sona yaklaşmakta olduğunu söylediğini ve Esat’ı “teröristlere karşı başarılı savaşından” dolayı tebrik ettiğini aktardılar.

Rus medyasına göre dün Soçi’de 4 saat kalan Esat, savaşın durumunun liderlere siyasi cephede ilerleme beklemelerine olanak tanıdığına inandığını belirtti.

Suriye lideri Rusya’yı en son iki yıl önce ziyaret etmişti. Tam o sırada Rus güçleri Suriye’de askeri operasyonlarına başlamıştı.

Kremlin, Putin’in ABD Başkanı Donald Trump ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el-Thani’yle de ilave görüşmeler yapmayı planladığını kaydetti.

Putin’in ayrıca Çarşamba günü Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle Suriye konulu üçlü bir zirve düzenlemesi öngörülüyor.

Bu üç ülkenin Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenledikleri birkaç turlu görüşmelerde, Suriye içerisinde “çatışmasızlık bölgeleri” kurulması konusunda anlaşmalara varılmıştı.

Suriye konusunda da BM öncülüğünde 28 Kasım’da Cenevre’de ayrı bir toplantı yapılacak.

BM’nin insani yardım yetkilileri bugün yayınladığı yeni bir raporda, 13 milyonun üzerinde Suriyeli’nin insani yardımlara ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Savaşta 12 milyon 600 bin kişi yerinden oldu ve bunların 5 milyon 300 bini komşu ülkelerde mülteci olarak yaşıyor.

BM, Suriye’deki sağlık tesislerinin yarısından azının tam olarak hizmet verebildiğini, Suriyeliler’in üçte birinden fazlasının güvenilir olmayan içme suyu kaynaklarına bel bağladığını bildiriyor.

XS
SM
MD
LG