Erişilebilirlik

Putin: 'S-300 Füzeleri Suriye’ye Gönderilmedi'


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Suriye’ye gelişmiş hava savunma füzeleri göndermediğini açıkladı. Putin, füzelerin gönderilmemesinin gerekçesi olarak Moskova’nın Ortadoğu’daki güç dengelerini bozmak istememesini gösterdi.

Putin’in bu açıklaması geçen hafta Rus medyasında çıkan haberlerle örtüşüyor. Rus basın yayın organları, Moskova’nın S-300 füzelerini Suriye’ye göndermediğini haber vermişti. Haberlerde, füzelerin bu yıl içinde sevkedilmeyeceği de belirtiliyordu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ise geçen hafta Hizbullah’ın El Manar Televizyonuna yaptığı açıklamada, Moskova’nın füzelerden bazılarını gönderdiğini ima etmişti. Bu açıklama, Ruslar’ın haberleriyle çelişiyordu.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Moskova’yla Şam arasındaki füze anlaşmasının uluslararası hukuka aykırı olmadığını ve anlaşmanın gerektirdiği sevkiyat bölümünü henüz yerine getirmediklerini söyledi.

Amerika ve İsrail, Suriye’nin hava savunma yeteneğini çok büyük ölçüde arttıracağını belirterek Rusya’yı füzeleri sevketmemesi konusunda uyarmışlardı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya’alon, dün 2014’ten önce Rusya’nın Suriye’ye füze göndermeyeceğini söyledi. Ancak Ya’alon bu sonuca nasıl vardığı konusuna açıklık getirmedi. Ya’alon geçen hafta Rusya S-300 füzelerini sevkederse İsrail’in “ne yapacağını bildiği” uyarısında bulunmuştu.

Putin’in açıklaması Rusya ve Avrupa Birliği arasında iki gün süren görüşmelerin tamamlanmasını izledi. Görüşmelere, Avrupa Birliği ülkelerinin Suriye muhalefetine, Moskova’nın ise Suriye Devlet Başkanına devam eden desteği gölge düşürdü. Avrupa Birliği, geçtiğimiz günlerde Suriye muhalefet gruplarına silah ambargosunu kaldırmıştı.

Buarada Rusya ve Amerika, Suriye hükümetiyle muhalefet gruplarını uluslararası bir konferansta biraraya getirme çabalarını sürdürüyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, dün, Amerika’nın Suriye muhalefetine uluslararası konferansa katılmaları ve Esat’ın görevi bırakmasını şartkoşmaktan vazgeçmeleri konusunda yeterince baskı yapmadığı suçlamasında bulundu.

Suriye hükümeti ilke olarak uluslararası bir konferansa katılmaya sıcak baktığını açıkladı. Ancak ana muhalefet koalisyonu, Hizbullah’ın desteklediği Suriye birlikleriyle İranlı grupların Suriye halkına zulmü devam ederken görüşmelerin anlamsız olduğunu savunuyor.

Rusya, Suriye’ye herhangi bir dış müdahaleye karşı çıkıyor ve bugüne kadar BirleşmişMilletler Güvenlik Konseyi’nde veto hakkını kullanarak Suriye hükümeti aleyhindeki karar tasarılarının onaylanmasını engelledi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, bugün 26 aydır süren Suriye iç savaşına herhangi bir dış müdahaleye karşı uyarısını tekrarladı.
XS
SM
MD
LG