Erişilebilirlik

Putin: ABD Dünya Hakimi Olma Peşinde


Putin ülke çapında canlı televizyon yayınında soruları yanıtlarken

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Amerika’yı uluslararası ilişkiler üzerinde hakimiyet kurmakla suçlarken kendi ülkesinin daima işbirliğine açık olduğunu söyledi, bu yöntemin başarısızlığa uğrayacağını savundu

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Amerika’yı uluslararası ilişkiler üzerinde hakimiyet kurmakla suçladı, ama kendi ülkesinin daima işbirliğine açık olduğunu söyledi.

Televizyonda katıldığı canlı yayında halktan gelen soruları yanıtlayan Putin, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Moskova’nın kendi kalkınma modelini Doğu Avrupa ülkelerine zorlamaya çalıştığını hatırlattı, Amerika’nın da kendi modelini dünyaya aynı şekilde zorlamaya çalıştığını iddia etti. Putin bu yöntemin başarısızlığa uğrayacağını savundu.

Her yıl televizyonda canlı yayında halkın sorularını yanıtlayan Putin, son programında halktan bir buçuk milyona yakın soru aldı.

Putin aynı zamanda Moskova’da düzenlenen ve İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminin 70’inci yıldönümünün kutlandığı törenlere katılmamaları için Amerika’nın Avrupalı liderleri zorladığını iddia etti.

Rusya Cumhurbaşkanı ayrıca İran’a S-300 hava savunma füzelerinin satılmasına verdiği onayı da savundu, bu ülkeyle varılan nükleer anlaşmayı İran’ın istekli tavır sergilemesine bağladı.

Moskova, 2007 yılında S-300 bataryaları satışı için Tahran hükümetiyle 800 milyon dolarlık anlaşma imzalamış, ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu ülkeye yaptırım uygulama kararının ardından anlaşmayı üç yıllığına askıya almıştı.

Putin televizyonda katıldığı soru-cevap programında, Rusya’nın son yaptırımlara rağmen ekonomisinin gücünü kaybetmediğini de önesürdü. Amerika ve Batılı ülkeler, Ukrayna’ya askeri müdahalesinden dolayı Rusya’ya yaptırım uyguluyor.

Putin geçen yıl para birimleri Ruble’nin değer kaybetmesine rağmen, ekonominin iki yıl içinde yeniden toparlamasını beklediğini belirtti.

XS
SM
MD
LG