Erişilebilirlik

Pompeo’dan S-400 Açıklaması 


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alımına ABD olarak nasıl bir yanıt vereceklerini değerlendirmeye devam ettiklerini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun oturumunda Demokrat Senatör Bob Menendez’in konuyla ilgili bir sorusunu yanıtlayan Pompeo, “Nihai hedefimizi başarmak için yaptırımları nasıl uygulayacağımızı değerlendirmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Pompeo, Kuzey Akım-2 boru hattının Avrupa’ya yönelik bir güvenlik tehdidi oluşturmaması için “ellerinden geleni yapacaklarını” da vurguladı ancak bunun için daha fazla araca ihtiyaç duyduklarını söyledi.

“Hattın Avrupa’yı tehdit etmemesini sağlamak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” ifadesini kullanan Pompeo, Senato Dış İlişkiler Komisyonu'na hitaben, "Daha fazla araca ihtiyacımız var. Bize sağladığınız takdirde bu araçları kullanmaya hazırız" diye konuştu.

Geçen ay bir grup senatör, doğal gaz boru hattıyla ilgili mevcut yaptırımları genişleten, mali hizmetler, sigorta ve boru döşeme faaliyetleri sağlayan tarafların da cezalandırılmasını içeren tasarı sunmuştu.

Pompeo, boru hattı projesine dahil olan şirketlerinin ABD yaptırımlarının oluşturduğu tehdidi anladığını hissettiğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanı, Almanya'nın Rusya'dan boru hattının yaratacağı "tehdidin" farkında görünmediğini belirterek, "Avrupa halkının güvenliğini koruma için biz kendimiz harekete geçiyoruz" ifadesini kullandı.

Çin’le ilişkilerin de gündeme geldiği oturumda Pompeo, Pekin’e karşı sert söylemini sürdürerek, Amerika’nın Çin’le ilişkilere dair politikalarının uluslararası camiadan destek gördüğünü belirtti. Bununla birlikte Pompeo, Çin’in Hong Kong’e yönelik yeni güvenlik yasasını destekleyen ülkelerin sayısının az olmasını eleştirdi.

Pompeo, “Çin Komünist Partisi’ni mevcut haliyle, günümüzün ana tehdidi olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

Diğer ülkelerin de, ABD’nin, Huawei’nin 5G ağları için kullanılmaması ve Güney Çin Denizi’ndeki hareketliliklerini arttırma gibi girişimlerini desteklediğini kaydeden Pompeo, “Yoğun diplomatik çabalarımız, Çin Komünist Parti’nin tehdidine karşı uluslararası toplumu bilinçlendirdi, “durum lehimize dönüyor” diye konuştu.

Pompeo, Pekin’in Hong Kong’un özerkliğini hedef alan baskısını destekleyen ülkelerin sayısına şaşırdığını ve “hayal kırıklığına uğradığını” da söyledi, Çin ekonomisinin büyüklüğüne işaret ederek, Pekin’e karşı uluslararası bir ittifakın oluşturulmasının zorluğuna işaret etti.

Pompeo Rusya sorusunu doğrudan yanıtlamadı

Oturumda Pompeo’ya, Moskova’nın Taleban’a Afganistan’da görev yapan Amerikan askerlerini öldürmesi için para teklif ettiği yönündeki haberler de soruldu. Soruya doğrudan bir yanıt vermeyen Pompeo, Afganistan’daki ABD askerlerine yönelik her bir tehdidin farkında olduklarını vurguladı.

Pompeo, ABD’nin Almanya’dan binlerce askerin çekme kararını da savundu.

Başkan Donald Trump’ın Mayıs ayında ABD Dışişleri Bakanlığı baş müfettişi Steve Linick’in görevine aniden son vermesinde kanuna aykırı bir durumun olmadığı görüşünü yineledi, Linick’in uygun olmayan şekilde bilgi sızdırdığı iddiasını yeniden dile getirdi.

XS
SM
MD
LG