Erişilebilirlik

Polisten Türkiye’ye IŞİD Uyarısı


7 IŞİDli’nin öldürüldüğünü operasyondan sonra Terörle Mücadele Şubesi tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na hitaben yazılan 78 sayfalık raporda El-Kaide ve IŞİD gibi örgütlerle Türkiye yapılanmaları hakkında ayrıntılı açıklamalar yapıldı.

Raporda El Kaide yöneticilerinin Türkiye'yi açıkça hedef gösterdiğine dikkat çekilerek, son zamanlarda Türk vatandaşlarının bölgedeki çatışma ve intihar eylemlerinde daha aktif yer aldıkları vurgulandı. Çatışmada ölenlerle, intihar eylemi yapan Türk vatandaşlarının sayısındaki artışa dikkat çekilen raporda, Türkiye topraklarının örgüt için hedef konuma geldiği vurgulandı.

Rapora göre, Türkiye, El Kaide ve bağlantılı gruplar için en az batılı bir ülke kadar hedef konumunda. Örgüt üyelerinin kafir düzen olarak gördükleri Türkiye’nin, Afganistan veya Suriye gibi çatışma bölgesine dönüşmesi için çaba gösteriliyor. Yine rapora göre El Kaide, örgüt faaliyetlerini 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından Suriye'ye yönlendirirken, militanları Suriye'ye gitmek için Türkiye’den geçiyor ya da geçmeye çalışıyor.

Türkiye'de çatışma bölgeleriyle bağlantılı grupların legal ve illegal faaliyet yürüttüğü ifade edilen raporda, bu örgütlerin Türkiye’de eylem yapma ihtimalinin hiçbir zaman gözardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekildi. Suriye'deki grupların faaliyetlerinin Türkiye’ye etkisi şu cümlelerle anlatıldı; "Suriye'ye geçiş noktası olarak kullanılan ülkeler arasında maalesef ülkemiz de bulunmaktadır. Bu durum ülkemizi terör örgütüne destek veren ülke gibi gösterilmeye çalışılarak, uluslar arası arenada ülkemizin imajına zarar verdiği gibi zor duruma sokmaktadır. Örgüt mensupları ülkemizi yönetim tarzı ve hukuku İslami olmayan bölge anlamı taşıyan, Dar-ül Harp olarak görmektedirler."

Rapora göre IŞİD, Türkiye'nin Suriye rejim güçleri ile çatışmaya girmesinin sağlanması için bir intihar saldırısı düzenlemeyi planlıyor. Rapor şöyle devam ediyor; "Bu kapsamda diğer silahlı muhalif grupların kontrolunda bulunan Bab El Hava veya Tel Abyad sınır kapısının veya Şanlıurfa'da bulunan Türk askeri, emniyet birimlerinin hedef alınabileceği, yabancı misyonların bulunması nedeniyle planlanan intihar eylemi için İstanbul'un da tercih edilebileceği hususlarının gündeme geldiği yönünde istihbarat bilgilerinin intikal ettiği, IŞİD tarafından ülkemizin Suriye sınır kapılarını kapatması gerekçe gösterilip, kapıları açmaması durumunda Ankara veya İstanbul'da eylem gerçekleştireceği yönünde istihbari bilgilere ulaşıldığı, bu bilgiler arasında 10 adet bomba yüklü araç hazırlandığı, bu araçların illegal olarak sınır hattında bulunan tel örgülerin kesilmesi suretiyle çıkan yollardan Türkiye'ye sokulacağı anlaşılmıştır."

Örgütün halen Afganistan ve Pakistan bölgesinde bulunan kişileri Suriye'ye kaydırmaya çalışıldığına dikkat çekilen fezlekede, Orta Asya, Orta Doğu, Avrupa ve Avusturalya'dan bile Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmeye çalışanların olduğu belirtildi. Türkiye’den, özellikle sosyal medya aracılığı ile tanıştıkları kişilerin yönlendirmesi sonucu bu bölgeye giden çok sayıda Türk vatandaşı olduğu belirtildi.

Raporda yer alan bilgilere göre, Suriye'de faaliyet yürüten IŞİD, El Nusra ve Ketibet-ül Taleban gibi grupların Suriye-Türkiye sınır hattına yakın bölgelerdeki 4 kampinda yaklaşık 11 bin ve 14 bin 700 arasında kişi bulunuyor.

Müslümanlar'ın yaşadığı tüm ülkelerin IŞİD'in hedefi olduğu belirtilen raporda, örgütün Irak ve Suriye'nin bir bölümünde hakimiyetini devam ettirdiği, kendi stratejileri doğrultusunda, hedef belirleyerek ilerlemesini sürdürdüğü, otoritesini sağlamlaştırdıktan sonra çevrede bulunan diğer ülkeleri hedef aldığı kaydedildi. Raporda Türkiye’nin örgütün hedefinde bulunduğu belirtilerek, "Laik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin IŞİD'in bölgedeki temel hedeflerinden birisi olduğu gerçektir" denildi.

Özellikle El Kaide ve benzer grupların Suriye'de devam eden çatışmalarda büyük bir etki alanına sahip olduğu dikkat çekilen raporda, bunların Türkiye üzerinden lojistik ve eleman desteği almaya çalışmasının Türkiye’yi daha da zora sokacağı kaydedildi. Bu gruplara yönelik eleman ve para aktarımlarının oldukça fazlalaştığının gözlendiği belirtilen raporda, geçiş güzergahı olarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin yoğun olarak kullanıldığı, çatışma bölgelerinde kullanılacak malzemelerin de sınırdan geçiş sırasında götürüldüğü ifade edildi.

Rapora göre kamp ve barınma merkezlerinin yetersiz olması nedeniyle, bazı Suriyeli mültecilerin kiraladıkları evlerde patlayıcı madde üretip, çatışma bölgelerindeki muhalif gruplara gönderirken, Kaide ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı gruplara yakın bazı dernekler de, çatışma bölgelerine giden şahıslara maddi yardımda bulunuyor.

Raporda yer alan bilgilere göre örgüt şemasında örgütün Türkiye emirinin bir süre önce tutuklanıp, serbest bırakılan Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk. Diyarbakır'da da El Kaide ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı, radikal, tekfirci fikirlere sahip bir yapılanmanın olduğu vurgulanan fezlekede, bu yapılanmanın üst düzey sorumlu olarak faaliyet gösteren Bayancuk'un tekfirci görüşleri doğrultusunda derslerin yapıldığı kaydedildi. Terör uzmanları, bu yapılanmanın Medrese/Mescit, Takva Eğitim ve Okuma Salonu, Tevhid Kitabevi, Dar-ul Erkam okuma salonu isimli 4 ayrı yerde faaliyet gösterdiğini kaydetti. Bu yerlerde Suriye'ye adam göndermek için yönlendirici dini sohbetlere önem verildiği belirtilen raporda, özellikle dini bilgisi az olan genç kesimin yapılan propaganda sonucu örgüt saflarına katılmasına sebep olunduğu ve çatışma bölgesine gönderildiği yönünde bilgi elde edildiği vurgulandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG