Erişilebilirlik

Polis Kurşunuyla Ölüm Sosyal Medyada Canlı Yayınlandı


Amerika’da polis şiddeti, bir siyah Amerikalı’nın daha beyaz polis memurunun tabancasından çıkan kurşunla ölümü sonrası yine gündemde. Minnesota eyaletinde, Çarşamba gecesi meydana gelen olayda, 32 yaşındaki Phiando Castile hayatını kaybetti.

Minnesota’daki bir devlet okulunun kantininde çalışan genç adamın arabası polis tarafından durdurulduktan kısa süre sonra vurulduğu, kaldırıldığı hastanede öldüğü bildirildi.

Olay sırasında arabanın içinde bir kadın ve 7 yaşında bir çocuk da vardı.

Kurbanın kız arkadaşı olduğu bildirilen ve sosyal medyada ismi Lavish Reynolds olarak yer alan kadının, Philando Castile vurulduktan kısa süre sonra sosyal medyada canlı olarak yayımladığı video büyük yankı uyandırdı. Kurbanın vurulduktan sonraki anlarını yansıtan videoda, sürücü koltuğunda oturan adamın yaralı olduğu görülüyor. Aynı videoda kız arkadaşı, kurbanın polise üzerinde ruhsatlı silah olduğunu söylediğini ve cüzdanını almak için uzandığında polis tarafından durması için uyarıldığını ve ellerini havaya kaldırıp teslim olma işareti yaptığı sırada dört beş kez ateş edilerek vurulduğunu anlatıyor. Videonun aynı olaydan yansıyan görüntüler olup olmadığı polis tarafından henüz doğrulanmadı.

Lavish Reynolds'ın Facebook'ta paylaştığı aşağıdaki videoda rahatsız edici görüntüler olabilir

Minnesota Polis Teşkilatı’ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu polis memurunun, bu tür olaylarda standart bir uygulama olan ücretli izne ayrıldığı bildirildi ancak olayla ilgili daha fazla açıklama yapılmadı.

Bu olaydan sadece bir gün önce Louisiana’nın Baton Rouge kentinde bir marketin önünde siyah bir Amerikalı, polis tarafından vurularak öldürülmüş, olay sonrasında ülke genelinde polis şiddetine karşı protesto gösterileri düzenlenmişti.

Obama'dan açıklama

Bu arada Başkan Barack Obama, Facebook hesabı üzerinden paylaştığı mesajında, güvenlik birimlerinin olaylarla ilgili kapsamlı ve adil soruşturma yürütme kabiliyetine güvendiğini ancak bunların ‘istisnai’ olaylar olmadığını belirtti.

Obama mesajında, "Bunlar, cezai adalet sistemimizdeki daha genel sorunların, yıllar yılı sistemde görülen ırksal eşitsizliklerin ve güvenlik birimleri ile onların hizmet ettiği toplumlar arasında varolan güven eksikliğinin belirtileri” ifadesini kullandı.

Polis şiddetini 'ciddi bir sorun' olarak niteleyen Obama, “Ciddi bir sorunumuz bulunduğunu belirtmek, bizi her bir gün korumak için hayatlarını riske atann polis memurlarının büyük çoğunluğuna olan saygımız ve takdirimizle çelişmez” dedi.

XS
SM
MD
LG